Kvalitný spánok pre duševnú pohodu a zdravú psychiku

Datum: 01.07.2023

Kvalitný spánok vie spraviť s vašim telom zázraky. Lepšie budete fungovať po fyzickej stránke, ale hlavne tej psychickej. Dobre spávať je rovnako dôležité ako stravovanie a cvičenie.

Kvalitný spánok pre duševnú pohodu a zdravú psychiku

Aký má vplyv spánok na duševnú pohodu a psychické zdravie?

Po zlom spánku nepríde len zlá nálada

Možno si myslíte, že keď sa nevyspíte, máte na druhý deň maximálne zlú náladu kvôli zníženej dávke energie. Nie je to tak, pretože spánok vplýva kompletne na celý nervový systém. Správna mozgová činnosť či koordinácia pohybu úzko súvisí s tým či ste spali dobre. Nespavosť vedie k mnohým duševným ochoreniam. Niektoré z nich sú naozaj závažné.

Pre spánok sú dôležité tri faktory:

  • To, na čom spíte – matrac, veľkosť matrac, jeho tvrdosť, materiál, rošty na posteľ i lôžkoviny. Posteľ i matrac vyberajte naozaj dôsledne podľa fyzického stavu – ortopedický matrac, matrac pre seniorov, hypoalergénny a iné.
  • To, kde spíte – v miestnosti udržujte primeranú teplotu, vlhkosť vzduchu, temné a tiché prostredie.
  • To, ako žijete – neprejedajte sa pred spaním, nepite sladené nápoje, kávu, alkohol, necvičte príliš dynamicky a nepozerajte sa do mobilného telefónu.

Ak dodržíte uvedené tri zásady, budete sa tešiť hlbokému a silu dodávajúcemu spánku.

Nedostatok spánku a psychické poruchy

Na ktoré psychické poruchy vplýva nedostatok spánku najviac? V prvom rade ide o stres. Bez spánku nedokážete zvládať stresové situácie. Stres vedie k depresiám, ktoré zvyšujú riziko sebevrážd. Depresívne stavy ovplyvňujú kvalitu života a sociálne vzťahy.

Ľudia, ktorí nespia kvalitne, majú zhoršenú schopnosť koncentrácie. Zvyšuje sa u nich riziko havárie pri riadení motorových vozidiel a rôznych úrazov. Neschopnosť sa sústrediť vás môže pripraviť o prácu alebo študentov o dobré známky.

Veľmi nebezpečné sú úzkostné stavy, kedy máte pocit, že sa topíte a nedokážete dýchať. Aj tieto stavy môže zaviniť nespavosť. Celkovo sa nevyspaní ľudia cítia bez energie, unaví ich aj krátky intenzívnejší pohyb a nie sú schopní komunikovať s okolím.

Ak sa vaše problémy so spánkom opakujú aj napriek tomu, že dodržiavate spánkovú hygienu, neodkladajte návštevu u lekára. Nespavosť môže súvisieť nielen s psychickými problémami, ale tiež so závažnými fyzickými ochoreniami.

 

 

Čítané: 77 x