Kvôli nezodpovedným ľuďom majú horskí záchranári plné ruky práce. K akým úrazom vyrážajú najčastejšie?
V letných mesiacoch sú hory plné turistov
Hory lákajú turistov v zime i v lete. Počas letných mesiacov sú turisti menej obozretní, pretože netušia, že nielen zasnežené hory môžu byť rizikom. Záchranári majú plné ruky práce so zranenými a zatúlanými turistami. Horskí záchranári varujú pred tromi najväčšími rizikami:
- Precenenie fyzického stavu
- Nepozornosť v náročnejšom teréne
- Zlé obutie
Ak by sa turisti vhodne obuli a obliekli, zranení v horách by bolo o polovicu menej. Poranené končatiny, a to hlavne vytknuté členky sú výsledkom toho, že turisti nenosia turistické topánky. Nie je ničím nezvyčajným vidieť na nohách turistov pri lezení po skalách sandále. Turistická obuv eliminuje riziko pošmyknutia a zranenia dolných častí nôh.
Záchranári behajú od zranenia k zraneniu
Behom jedinej hodiny sa v horách stane niekoľko situácií, v ktorých záchranári hrajú úlohu anjela strážneho. V jednej sekunde uviaznu neskúsení horolezci na skalách, o pár minút sú záchranári privolaní k pádu do rokliny alebo k turistovi s porezaným chodidlom. Primeraná výbava do hôr a zdravý rozum sú dve veci, ktoré by ste mali na túru vždy nosiť.
Turisti a zranenia v horách
Zranenia končatín
Ako sme už spomínali pánska a dámska turistická obuv dokáže predísť veľkému počtu zranení. Na prvom mieste úrazov v horách sú zranenia končatín. Ide o zlomeniny, natiahnutie svalu, porezanie.
Zranenia hlavy
K zraneniam hlavy dochádza v horách po páde skál alebo konárov zo stromov. Zranenie hlavy je časté aj po páde, keď sa turista pošmykne na mokrom podloží.
Nevoľnosť a odpadnutie
Precenenie síl alebo zdravotného stavu vedie k nevoľnosti. Vysilení turisti odpadnú a nedokážu ísť ďalej, nemajú sily sa vrátiť do základného tábora.
Poranenia chrbtice
Posledným nebezpečným zranením v horách sú poranenia chrbtice. K takýmto zraneniam dochádza po páde z výšky alebo počas lezenia po skalách.