Vybrať dobrý matrac nie je ťažké – Držte sa našich rád

Datum: 25.08.2023

Pri výbere matraca sú ľudia občas bezradní. Každý predajca im tvrdí, že práve tento matrac je ten pravý pre ich potreby. Pozor na toto tvrdenie, pretože, čo je dobré pre jedného, nemusí byť dobré pre druhého.

Vybrať dobrý matrac

Existuje veľa druhov matracov, materiálov i rozmerov. Držte sa našich rád a iste si rýchlo vyberiete.

Materiál výplne matraca

Od materiálu matraca nezávisí len kvalita spánku. Dôslední pri výbere materiálu buďte hlavne vtedy, keď vás trápia zdravotné problémy. V dnešnej dobe skoro každý trpí alergiou alebo pohybovými ochoreniami.

Penové matrace

Najviac preferovaným je matrac vyrobený z pamäťovej peny, ktorá sa niekedy nazývaj aj lenivá. Tento názov je odvodený od toho, že pôsobením tepla z tela sa pena prispôsobí tvarovo zakriveniam. Na žiadnu časť tela nie je vyvíjaný tlak, čo je kľúčové pri bolestiach kĺbov. Pamäťová pena je tiež antialergická. Podobné vlastnosti má PUR pena. Matrac z PUR peny si môžu kúpiť alergici i seniori. Oproti pamäťovej pene je PUR pena viac náchylná na vlhkosť, a preto dbajte na výber kvalitného roštu. Rošt na posteľ s lamelami matrac odvetrá a prevzdušní.

Pružinové matrace

Medzi top kvalitné matrace patria tie, ktoré sa nazývajú taštičkové. Zabudnite na staré pružinové matrace, ktoré vás počas spánku tlačili a rýchlo sa vyležali. Taštičkové pružinové matrace sú tvorené systémom pružín ukrytých vo vreckách. Tento systém zabezpečuje výbornú pružnosť, dlhú životnosť a vzdušnosť matraca. Taštičkové matrace sú vhodné do vlhkého prostredia a tiež pre ľudí, ktorí sa viac potia. Podobné vlastnosti majú aj bonelové matrace, ktoré však nie sú vhodné na manželské spojené postele kvôli vibráciám.

Rozmery a tvrdosť matraca

Na pohodlie počas spánku vplýva tiež rozmer matraca a jeho tuhosť. Matrace nájdete v prevedení na jedno lôžko i spojené manželské postele. Podľa odborníkov by mal byť matrac minimálne 90 cm široký a 200 cm dlhý. Pre príliš vysokých ľudí existujú predĺžené varianty 220 cm. Overte si aj hrúbku matraca, ktorá by sa mala pohybovať od 20 cm.

Tvrdosť matraca zvoľte nielen podľa vašich preferencií, ale tiež váhy. Tvrdosť matraca dokáže upraviť vrchný matrac. Ľudia s nadváhou by mali kúpiť tvrdší matrac a ľahší ľudia či seniori mäkší. Samozrejme, že v tomto smere sa riaďte aj tým, ako sa na matraci cítite. Zväčša sa matrace delia podľa tvrdosti do 4 stupňov. Najvyšší stupeň je aj najtvrdší. Najviac obľúbené sú stredne tvrdé matrace (stupeň 2 a 3), na ktorých sa dobre vyspíte v akejkoľvek polohe.

 

Čítané: 447 x