Modré svetlo skutočne ovplyvňuje kvalitu spánku

Datum: 26.06.2022

Počuli ste už o modrom svetle? Modré svetlo vyžarujú mnohé spotrebiče, ktoré denne používate. Jeho pôsobenie na ľudskú psychiku a hlavne na spánok je veľmi negatívne. Ak sa pred spaním budete venovať mobilnému telefónu alebo pozerať televízor, bude sa vám veľmi zle zaspávať. Zároveň po zaspaní nebude váš spánok dostatočne kvalitný.

Modré svetlo skutočne ovplyvňuje kvalitu spánku

Koľko spánku potrebujete?

Dôležitá je nielen kvalita spánku, ale tiež jeho dĺžka. Vedci uvádzajú, že dospelý človek by mal spať v priemere 7,5 až 8 hodín. Pre váš dobrý pocit po zobudení je totiž potrebné, aby ste počas spania prešli všetkými spánkovými fázami (NREM a REM). Striedanie týchto fáz a ich dĺžka je počas 8 hodinového spania v ideálnom pomere. Bez adekvátnej dĺžky spánku sa budete cítiť unavení, váš výkon nebude stáť za nič, dostaví sa tiež podráždenie a rýchlejšie podľahnete stresu. Do postele by ste sa mali tešiť a na spánok byť pripravení. Dostatočne priestranná posteľ k tomu vhodne vybraný matrac vás budú priam priťahovať. Postele i matrace najvyššej kvality nájdete na internetových stránkach Matracentrum.

Kde sa berie modré svetlo

Modré svetlo vyžaruje väčšina elektrospotrebičov. Je tiež prirodzenou súčasťou slnečného žiarenia. Jeho účinok na ľudský organizmus počas dňa je blahodarný. Vďaka modrému svetlu sa v tele tvorí serotonín, ktorý je hormónom šťastia a potrebujete ho pre zdravý duševný stav. Modré svetlo je tiež cestou k získaniu energie. Najsilnejšími zdrojmi modrého svetla sú už spomínané mobilné telefóny, obrazovky počítačov, televízne prijímače a ledkové osvetlenie.

Modré svetlo a spánok

Modré svetlo počas dňa pomáha a v noci škodí. Môžete si kúpiť hoci aj tie najlepšie materasso matrace, ale bez eliminácie modrého svetla sa nevyspíte. V prvom rade sa vám bude zle usínať. Následne nebude spánok dostatočne hlboký a váš mozog nedokáže produkovať hormón melatonín. Tento hormón spánku sa stará o správne nastavený biologický systém v mozgu. Bez melatonínu spánok nikdy neposkytne dostatočnú regeneráciu. Ako sa modrému svetlu brániť? Existujú rôzne programy na blokáciu modrého svetla alebo si môžete kúpiť špeciálne okuliare. Najjednoduchšou radou je po zotmení svietiť len tlmene a približne hodinu pred spaním nezapínať televízor i mobil.

 

 

 

Čítané: 112 x