5 benefitov používania masážnych prístrojov

Datum: 26.01.2023

Na trhu dnes nájdete množstvo masážnych prístrojov. Ich používanie prináša hneď niekoľko dôležitých benefitov. Medzi hlavné z nich patria napríklad zvýšená imunita, regenerácia svalov, lepšie flexibilita a pohyblivosť kĺbov.

5 benefitov používania masážnych prístrojov

Na trhu dnes nájdete masážne prístroje od výmyslu sveta. My sa dnes pozrieme na 5 hlavných benefitov, ktoré prináša ich používanie.

  1. Lepšia cirkulácia krvi

Používanie masážnej pištole na postihnutej oblasti vytvára akýsi vlniaci sa efekt na povrchu pokožky. Ako zistil výskum z roku 2014 zvyšuje to rýchlosť prenikania krvi do postihnutej oblasti. Takto dostane cieľový sval oveľa rýchlejšie “čerstvú” krvi s vyššími hladinami kyslíka a živín, ktoré sú nevyhnutné pre regeneráciu a hojenie svalov. Zvýšenie prietoku krvi môže tiež prispieť k zníženiu opuchu a zápalu.

  1. Podpora lymfatického systému

Masážne prístroje môžu pomôcť nášmu telu bojovať s infekciou, pretože dodávajú lymfatickému systému impulz. Táto časť tela je zodpovedná za našu imunitu a jej úlohou je chrániť nás pred chorobami. Okrem boja proti infekcii lymfatický systém “posúva” lymfatickú tekutinu z telesných tkanív do krvi a zbavuje telo odpadu a toxínov. Možno ste už počuli o lymfatických uzlinách, ktoré fungujú ako filter – v podstate sú to miesta na likvidáciu odpadu z tela. Zachytia alebo zničia všetko škodlivé, čo telo nepotrebuje, vylučujú lymfatickú tekutinu a odpadové produkty, ako je kyselina mliečna či odkysličená krv. Tie potom telo vylúči alebo prostredníctvom potu, moču alebo stolice. Znížením množstva lymfatickej tekutiny v tele môžu svaly fungovať optimálne a po tréningu sa nebudú cítiť tak preťažené.

  1. Uvoľnenie napätia vo svaloch

Masážne prístroje môžu tiež zmierniť bolesť a stres v tele uvoľnením napätia  hlboko vo svaloch. Tým sa zlepší metabolizmus tkanív. Masážne prístroje pomáhajú svalu a jeho tisíckam vlákien uvoľniť sa a byť menej napnuté. Toto tvrdenie dokazuje aj štúdia z roku 2013

  1. Lepšia mobilita kĺbov

Každý benefit masážneho prístroja na sval priamo pozitívne pôsobí aj na mobilitu kĺbov. Je to spôsobené tým, ako sú naše svaly spojené cez šľachy s našim pohybovým aparátom. Ak zo svalu odstránite časť napätia alebo mu pomôžete uvoľniť sa, zníži sa aj následné napätie v kĺbe. Štúdia z roku 2013 o vplyve masážnych pištolí na pohyblivosť kĺbov zistila, že boli účinné pri zlepšovaní flexibility hamstringov a uvoľňovaní napätia. Výskum z roku 2019 zistil, že ich používanie obzvlášť dobre pôsobí na kolená.

  1. Účinná pomoc pri “svaloviciach”

Svalovica je bežným vedľajším a častom nepríjemným produktom cvičenia. Zvyčajne k nej dochádza pri pretrénovaní, zaťažením nových svalov alebo excentrickom zaťažení svalu. Svalovici sa nedá úplne vyhnúť, ale niekoľko štúdií preukázalo, že používanie masážnych prístrojov pomáha pri znižovaní bolesti a urýchlené regenerácie svalov. Jedna štúdia z roku 2014 zistila, že používanie masážnej pištole do piatich minút po tréningu rúk výrazne znížila stuhnutosť svalov  v porovnaní s tradičnou masážou.

Masážne prístroje vás po náročnej fyzickej práci dokážu zrovnať rovnako ako leveling system vašu dlažbu či obklady. Preto neprehliadajte ich priaznivé účinky na regeneráciu.Vaše telo je ako elektromotor, ktorý raz za čas potrebuje previnúť. Preto toto pomyselné prevíjanie elektromotorov neberte na ľahkú váhu nech vaše telo šlape ako dobre namazaný stroj. 

 

Čítané: 121 x