Všetky topánky vás tlačia? Možno si neviete obuv skúšať

Datum: 19.09.2022

Patríte medzi ľudí, ktorí nepoznajú chôdzu bez bolesti? Mnohí ľudia nemajú v šatníku jediný pár topánok nespôsobujúci pľuzgiere a bolesť.

Všetky topánky vás tlačia

Často ide o ľudí, ktorí dávajú pri výbere obuvi prednosť dizajnu pred funkčnosťou. To, že vás topánky tlačia nedávajte na vinu obuvi, ale vám samotným. Možno si skrátka neviete obuv skúšať a nosíte nevhodný strih alebo zlú veľkosť. Aké sú pravidlá pre výber topánok a pre ich skúšanie?

Jedna veľkosť rôzne rozmery

Veľkosť topánok sa líši od krajiny ku krajine. Niekde môže znamenať číslo 40, že vám bude topánka malá a v inej krajine sa vám bude vyzúvať. Nikdy sa nespoliehajte na označenie veľkosti, ale si kupujte topánky podľa rozmerov v centimetroch.

Chodidlá sa počas života menia

Spoliehať sa nemôžete ani na to, že si budete kupovať celý život jednu veľkosť topánok. Nielen v detstve sa chodilo mení. Síce nerastie, ale vplyvom ochorení alebo nadváhy môže meniť objem resp. byť napuchnuté a mení sa tiež sklon klenby. Raz za čas si chodidlá premerajte a zabudnite na údaje spred 10 rokov. Hlavne v prípade, že kupujete obuv na šport, napríklad turistické topánky, buďte pri výbere obuvi ohľadom veľkosti a tvaru chodidla obozretní.

Topánky na každú príležitosť

Topánky v šatníku majte pripravené na každú príležitosť. Do hôr sa nosí turistická obuv, na prechádzky vychádzková, na behanie bežecká. Športová pánska a dámska turistická obuv je pre dlhšiu chôdzu ako stvorená a dá sa využiť i mimo turistických trás.

Pred kúpou obuvi si zmerajte chodidlo

V prípade, že kupujete obuv online, je nutné si chodidlo správne zmerať. Obkreslite si celú líniu chodidla a zmerajte jeho dĺžku od konca palca po koniec päty.

Takéto topánky nekupujte

Nevhodné na celodenné nosenie sú topánky s príliš vysokým opätkom, ktoré dávajú zabrať chrbtici. Ideálne vysoký opätok je pre mužov maximálne 2,5 cm, pre dámy 4 cm a pre malé deti 5 mm. Nenoste príliš špicaté topánky, ktoré deformujú prsty.

Pozor na čas skúšania obuvi

V kamennej predajni si kupujte obuv radšej popoludní. Počas dňa sa chodidlo mierne zväčší resp. napuchne. Vždy si skúšajte ľavú i pravú topánku, pretože obe chodidlá máte odlišné. S obutými topánkami sa prejdite po predajni.

 

Čítané: 161 x