6 vecí, ktoré sa zdajú neškodné, no môžu vám ublížiť

Datum: 12.01.2022

Máme strach z mnohých vecí a nie bezdôvodne. Je nepravdepodobné, že by niekto so zdravou mysľou chcel zhlboka dýchať vzduch pri nádržiach s toxickým odpadom alebo si dať dúšok benzínu.

6 vecí, ktoré sa zdajú neškodné, no môžu vám ublížiť

Existuje však veľa vecí, ktoré sa zdajú byť neškodné, a predsa môžu poškodiť alebo dokonca spôsobiť smrť.

Nohy položené na palubnej doske

Na Instagrame je veľa fotiek ľudí, ktorí jazdia na sedadle spolujazdca a kladú si nohy na palubnú dosku. Umožní vám to natiahnuť sa a dať odpočinok znecitliveným nohám alebo urobiť krásnu fotografiu, ktorá všetkým ukáže, že idete na dovolenku. Problém je v tom, že ak je auto vybavené airbagmi, tie v prípade nehody vystrelia priamo do nôh a môže to viesť k vážnemu zraneniu. Spôsobí to minimálne zlomeninu kostí nôh a panvy, v niektorých prípadoch aj zlomeninu chrbtice. Nepredpokladajte, že ak v aute nie sú airbagy, nie je ohrozené zdravie. Aj keď je človek pripútaný, v takejto polohe pri náraze sa môže vážne zraniť.

Zlé zdravie zubov

Mnoho ľudí sa o svoje zuby nestará, hoci dnes sa o svoju ústnu dutinu začína starať čoraz viac ľudí, už len preto, aby v budúcnosti ušetrili, pretože ich ošetrenie je veľmi nákladné. Problém nie je ani v tom, že bez náležitej starostlivosti sa začnú kazy a vypadávať zuby, no škodí to srdcu. Výskumy ukazujú, že baktérie, ktoré infikujú ďasná a spôsobujú zápal ďasien a paradentózu, sa môžu dostať do krvných ciev a spôsobiť ich poškodenie. Imunitný systém, sa snaží eliminovať hrozbu a zatiaľ spôsobuje väčšie poškodenie ciev a tiež vytvára drobné krvné zrazeniny. To všetko môže viesť k mŕtvici alebo infarktu. Zlý stav zubov a ďasien je navyše spojený so zápalom žalúdka a vznikom žalúdočných vredov a dvanástnikových vredov.

Naklíčené zelené zemiaky

Pamätáte si, ako vám v detstve rodičia hovorili, aby ste nejedli zelené zemiaky, pretože je to nebezpečné pre vaše zdravie. Neklamali, pretože zelená signalizuje zvýšenie produkcie chlorofylu a solanínu. Aj keď je prvý neškodný, tak druhý je neurotoxín, ktorý spôsobuje vzrušenie a potom depresiu nervového systému a rozklad červených krviniek. Nebezpečná dávka nie je taká veľká - asi 450 gramov pre priemerného dospelého. Zelenú časť zemiaku preto opatrne odstráňte, aby vám aspoň nespôsobovala nevoľnosť a bolesť hlavy.

Slabá ventilácia

Otvárame okná kvôli vetraniu a vchodové dvere pravidelne prepúšťajú čerstvý vzduch. Podstatou vetrania nie je len odvádzanie vzduchu, ale aj vlhkosti. Keď sa v domácnosti v dôsledku zlého vetrania nahromadí vlhkosť, objavia sa plesne. Navyše to nie je ušľachtilá pleseň, ktorá sa vyskytuje na niektorých druhoch syra, ani tá, ktorá sa tvorí na starom chlebe, ale zdraviu nebezpečná čierna pleseň.

Veľké množstvo vody

Vieme, že dehydratácia vedie k vážnym zdravotným následkom a dokonca k smrti. Ale piť príliš veľa tekutín je tiež škodlivé. Faktom je, že veľké množstvo vody vedie k nerovnováhe elektrolytov, čo spôsobuje dysfunkciu mozgu, poruchy nervového systému a ďalšie zdravotné problémy. Boli zaznamenané prípady, keď ľudia dokonca zomreli na veľké množstvo vody. Bolo to spôsobené znížením hladiny sodíka v krvi, čo viedlo k hyponatrémii. Tá spôsobuje zmätenosť, bolesti hlavy, celkovú nevoľnosť, a ak sa stav zhorší, kómu a smrť

Odstraňovanie snehu

Počas zimy sa veľa ľudí chopí lopaty. Táto činnosť nevyzerá nebezpečne, ale podľa americkej štúdie môže byť smrteľná. Po analýze pacientov prijatých na pohotovostné oddelenia v Spojených štátoch v rokoch 1990 až 2006 so zraneniami, ktoré utrpeli pri čistení snehu, vedci zistili, že z 11 500 prípadov ročne zomrelo 1 647 ľudí v dôsledku nehôd spojených s touto činnosťou. Navyše, podľa kanadskej správy je asi 34 % mužov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktorí odhŕňajú sneh, ohrozených smrťou na infarkt. Je to spôsobené tým, že nízke teploty zvyšujú sklon k zrážaniu krvi a odpratávanie snehu zvyšuje záťaž organizmu.

Čítané: 217 x