1. Ako vybrať správne pneumatiky
Pneumatiky sa vyrábajú v rozmeroch pre všetky typy vozidiel. Rovnakú veľkosť pneumatík musíte vybrať pre letné i zimné pneumatiky. Veľkosť zistíte dvomi spôsobmi. Buď údaje odčítate z behúňa starých pneumatík, alebo nahliadnete do technického preukazu. Následne stačí kliknúť na e-shop s pneumatikami a zistené parametre zadať do vyhľadávacieho filtra.
2. Značka pneumatík a ich cena
Niekedy môžu byť najlacnejšie pneumatiky kvalitnejšie ako drahé typy. Ukazovateľom odolnosti a jazdných vlastností sú nezávislé testy motoristických časopisov. Veľa o kvalite pneumatík napovedia tiež recenzie spotrebiteľov. Dobre hodnotené sú pneumatiky značiek GoodYear, Michelin, Continental a pneumatiky Kormoran.
3. Vlastnosti pneumatík
Vlastnosti pneumatík vyčítate zo štítkov. Na štítku sa nachádzajú údaje o ich valivom odpore, hlučnosti a priľnavosti. Nižší valivý odpor znamená nižšiu spotrebu vozidla. Hlučnosť dokáže ovplyvniť vašu pozornosť a sústredenosť na jazdu. Priľnavosť je dôležitá na mokrej vozovke, ovplyvňuje bezpečnosť jazdy a ovládateľnosť automobilu.
4. Na čo nezabudnúť
Veľmi dôležité je, aby ste si na bočnici behúňa pneumatík všimli údaj o hmotnostnom indexe pneumatík. Ide vlastne o údaj o maximálnom možnom zaťažení pneumatík. Ak bude vaše vozidlo plne naložené, poveziete plný počet pasažierov a na strechu namontujete strešné boxy Northline, môže prísť k preťaženiu a pneumatiky prasknú. Pozor si dávajte aj na DOT číslo, ktoré vás informuje o tom, kedy boli pneumatiky vyrobené. Neodporúčame kupovať pneumatiky staršie ako 5 rokov od výroby.
5. Pneumatiky počas prevádzky
Životnosť pneumatík, bezpečnosť jazdy a tiež spotrebu vozidla ovplyvní to, ako sa budete o pneumatiky starať. Okrem výmeny sezónnych pneumatík nezabudnite na nastavenie geometrie vozidla. Po výmene pneumatík dbajte na ich správne uskladnenie. Čisto vo vašich rukách je kontrola tlaku pneumatík. Správny tlak predĺži ich životnosť o niekoľko rokov a ušetrí vám mesačne desiatky eur na palive.