7 tipov na prípravu na cestu k moru autom

Datum: 05.06.2023

S blížiacou sa letnou dovolenkou stúpa nadšenie a tiež trochu obavy či ste na niečo nezabudli. Obavy sú ešte o niečo väčšie, keď sa na dovolenku chystáte autom.

7 tipov na prípravu na cestu k moru autom

Dovolenky vozidlom sú dobrodružstvom, počas ktorého sa môže prihodiť milión nečakaných situácií. Ako sa pripraviť na cestu autom k moru, aby ste problémy eliminovali?

1. Kontrola pneumatík

Pred jazdou autom na dovolenku vás čaká niekoľko kontrol. Začnite samozrejme s automobilom. Ako prvé skontrolujte letné pneumatiky. Defekt na diaľnici v cudzine nie je nič nepríjemné. Nepríjemná bude aj pohľad na účet za palivo, keď nedodržíte predpísané normy tlaku pneumatík. Spotreba sa zvýši aj vtedy, keď strešné boxy Northline príliš preťažíte. Nezabudnite skontrolovať náhradné koleso.

2. Kontrola prevádzkových kvapalín

Nízka hladina chladiacej kvapaliny môže viesť k odrovnaniu motora. Kedy ste naposledy preverili brzdovú kvapalinu? A kedy motorový olej? Olej môže nebadane unikať a jeho hladina sa nebezpečne znížiť. Skontrolujte tiež kvapalinu do odstrekovačov.

3. Kontrola bŕzd  

Pneumatiky Kormoran a brzdy sú pre bezpečnosť jazdy kľúčové časti vozidla. Brzdové kotúče a platničky sa dajú skontrolovať vizuálne. Ak sa vám zdá, že sú opotrebované, dajte si ich vymeniť v servise. V servise odporúčame pred cestou kontrolu geometrie kolies.

4. Kontrola svetiel

Skontrolujte či vám svietia všetky svetlá vo vozidle vrátane málo využívaných hmloviek. Na škodu nie je ani kontrolu sklonu svetlometov. Osvietenie vodiča oproti vám je nebezpečné pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

5. Kontrola povinnej výbavy

Pred cestou si skontrolujte povinnú výbavu vozidla. V niektorých krajinách sa predpísané časti povinnej výbavy môžu líšiť. Overte na internete, čo je súčasťou výbavy v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. V automobile je vhodné voziť základné náradie na výmenu žiaroviek a drobné opravy.

6. Kontrola poistenia

Na cestu poistite seba i vozidlo. Povinné zmluvné poistenie tzv. Zelená karta platí aj vo vybraných krajinách v zahraničí. Ak chcete mať vozidlo poistené proti krádeži alebo poškodeniu, musíte uzavrieť havarijné alebo krátkodobé poistenie vozidla.

7. Kontrola dokladov

Doklady si pred cestou skontroluje každý viackrát. Lenže väčšina ľudí kontroluje len to či ich má so sebou. Zabudnú skontrolovať platnosť dokladov. Overte si či cestovné doklady platia minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

 

Čítané: 77 x