Ako sa pripraviť na aktívnu dovolenku v prírode

Datum: 12.01.2023

Ani sa nenazdáme a jar sa prehupne do leta. Teplé mesiace nás ťahajú do prírody a veľa ľudí hľadá počas dovolenky oddych práve v prírode.

Ako sa pripraviť na aktívnu dovolenku v prírode

Aktívnu dovolenku v prírode môžete tráviť neďaleko od domova alebo v zahraničí. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, odporúčame vycestovať autom a kúpiť dve skvelé pomôcky.

Obľúbená cyklistika aj počas dovolenky

Dokonca aj na dovolenke sa môžete venovať koníčku, ktorý vám prirástol k srdcu – cyklistike. Bicykle sa dajú v rámci Slovenska i do susedných krajín prepraviť vlakom, ale pohodlnejšie je cestovanie automobilom. V prípade rodinnej dovolenky inú možnosť ani mať nebudete, pretože prevážať vlakom batožinu pre celú rodinu plus bicykle je nereálne.

Prevoz bicyklov autom = nosiče bicyklov

Na prevážanie bicyklov autom sú určené nosiče bicyklov. Najviac rozšírené sú tie, ktoré sa upevňujú na strechu auta. Obľúbenosť strešných nosičov je daná ich nízkou cenou. Nosiče na strechu sú značne nepraktické kvôli vykladaniu bicyklov, ich skladaniu pri vjazde do garáže a tiež kvôli vysokej spotrebe. Pre motoristov, ktorí vlastnia auto s rovnou zadnou časťou prichádzajú do úvahy nosiče na piate dvere. Opäť ide o lacný variant nosičov. Nosič na piate dvere je však rizikový z hľadiska poškodenia laku vozidla a nemožnosti otvoriť kufor. Najkomfortnejšie sú nosiče bicyklov na ťažné. Nevplývajú na spotrebu auta, bicykle na ne upevníte behom pár sekúnd, majú vysokú nosnosť a sú bezpečné.

Kempovanie lepšie ako v hoteli

Prevoz bicyklov máte vyriešený. Ale kde prespať? V prípade, že si chcete prírodu užiť naozaj naplno a ešte aj ušetriť, vyberte na prespanie kempy. Pre niekoho je spanie v stane na zemi nepredstaviteľné. Našťastie existujú stany, ktoré sa nemusia pripevniť k zemi. Ide o autostany. U nás nie veľmi rozšírený spôsob kempovanie je v zahraničí úplne bežný a obľúbený.

Autostany = pohodlie a nové zážitky

Stan na auto sa od toho, ktorý sa upevňuje k zemi nelíši len miestom, kde sa rozťahuje. Ide o veľmi komfortný a priestranný stan, ktorý môžeme prirovnať k posteli.  Súčasťou spodnej časti autostanu je pohodlný matrac a často i lôžkoviny. Spať na mäkkom matraci, vysoko nad zemou, prikrytí paplónom, s vankúšom pod hlavou a nad hlavou mať hviezdy, na ktoré sa pozeráte strešným oknom, je zážitok na nezaplatenie.

 

Čítané: 103 x