Ako začať podnikať formou živnosti?

Datum: 16.10.2022

Chuť začať podnikať k samotnému podnikaniu nestačí. Niekedy je najviac markantnou otázkou to, v čom sa oplatí podnikať. Možno máte dostatok financií na rozbeh podnikania, ale chýba vám práve predstava resp. rozhodnutie o predmetoch podnikania.

Ako začať podnikať formou živnosti?

Na založenie živnosti vám stačí jedna hodina a na druhý deň svoj biznis smiete rozbehnúť. Ako však vybrať predmety podnikania a na čo nezabudnúť počas prvých týždňov?

Najrozšírenejšie formy podnikania

Na Slovensku najviac ľudí podniká ako živnostníci alebo sa rozhodnú pre založenie s.r.o.. Obe formy podnikania majú svoje plusy a mínusy. Azda najviac pri rozhodovaní o forme podnikania zaváži to, že založenie s.r.o. a podnikanie vďaka eseročke nie je tak rizikové ako živnosť. Živnostníci totiž ručia za záväzky firmy celým firemným a tiež osobným majetkom. Čo sa zakladania živnosti týka, proces zvládne aj menej administratívne zdatný človek. Založenie eseročky nechajte radšej na firmu, ktorá za vás vybaví všetky formality a dokonca vám ušetrí výdavky na založenie spoločnosti. Tieto firmy ponúkajú tiež možnosť kúpy ready made s.r.o., čo je vlastne už založená spoločnosť.

Veľké možnosti vo výbere predmetov podnikania

Podnikať ako živnostník môže každý po dovŕšení veku 18 rokov a po predložení potvrdenia o trestnej bezúhonnosti. Ak sa rozhodnete pre založenie živnosti, vopred si overte či vaše podnikanie spadá pod voľné, remeselné alebo viazané živnosti. V opačnom prípade môžete byť nemilo prekvapení, keď vám na živnostenskom úrade v danom obore nedovolia podnikať. Na voľné živnosti nepotrebujete žiadne potvrdenia a ani vzdelanie. Remeselné živnosti musíte podložiť výučným listom. V prípade viazaných živností je k danému predmetu podnikania v živnostenskom zákone uvedený i spôsob preukázania praxe či nutnosť vlastniť certifikáty, licenciu a iné osvedčenia. Ak ste v zákone nenašli vami vybraný predmet podnikania, ide o voľnú živnosť.

Na čo by myslieť prvé týždne podnikania

Okrem podnikateľského plánu by ste mali mať v prvé týždne podnikania pripravené peniaze na rozbeh biznisu a v zálohe mať finančnú rezervu. Myslite na reklamu, bez ktorej to skrátka nejde. Každý biznis je úspešnejší, ak sa propaguje na internete. Dajte si vytvoriť profesionálnu webovú stránku a prezentujte na nej služby či výrobky. Všetko ostatné závisí od vašej šikovnosti, húževnatosti a chuti niečo dosiahnuť. Pamätajte, že aj milionári začínali od nuly a roky trvalo, než sa ich snaha premietla do veľkých ziskov.

 

 

 

Čítané: 144 x