Ničia vám krtkovia záhradu? Zbavte sa ich raz a navždy

Datum: 29.12.2021

Krtkovia sú na pohľad milé zvieratká, ktoré v nás evokujú spomienky na detské kreslené rozprávky. Ak nevlastníte záhradu, tak vo vašim myšlienkach zostane krtko vždy len nevinným zvieratkom.

Ničia vám krtkovia záhradu

Nesúhlasil by s vami ani jeden záhradkár, ktorému sa pri pohľade na krtkom zničenú záhradu zalejú oči slzami.

Týždne tvrdej práce sú behom jednej noci minulosťou

Krtkovia nepatria medzi škodcov, ktorí by ničili úrodu alebo šírili choroby. Za ich „prácou“ zostáva iná pohroma. Pohroma v podobe zničeného trávnika, rozrytých záhonov či vyrytých kríkov. Úsilie, ktoré ste kládli do zasiatia nového trávnika, týždne polievania, hnojenia a kosenia sa behom jednej noci zmenia z dokonalého trávnika na tankodrom. Pri pohľade na spúšť, ktorú spôsobil jeden jediný krtko za pár hodín, vás chytá zúfalstvo. Odborníci na živočíšnu ríšu by možno namietali, že z krtka sa máte tešiť a nie sa ho báť. Prítomnosť tohto tvora vo vašej záhrade znamená, že máte zdravú pôdu plnú života. To však nič nemení na tom, že krtince na estetike záhrade nepridávajú. Ideálne by bolo, keby sa dali krtkovia naprogramovať. Pomáhali by vám s oraním a ničili škodcov, ktorí napádajú korienky rastlín. Krtkovia sa totiž živia hmyzom, ich larvami, ale tiež žabami. Nezaujíma ich vaša úroda, lenže pri honbe za potravou nechcene rozryjú to, čo netreba. Preto na rad prichádza hľadanie spôsobov, ako sa zbaviť krtka.

Môžete skúšať milión trikov a nakoniec skončíte pri jedinej účinnej pomôcke

Podľa starých babských rád by ste sa mali pokúsiť krtka odplašiť rôznymi zvukmi. Preto môžete v záhradkách často vidieť napichané drevené kolíky, na ktorých sú zavesené rozstrihané plastové fľaše. Krtkovia majú tiež svojich prirodzených nepriateľov vo forme domácich maznáčikov – mačky a psa. Bohužiaľ časom zistíte, že ani takýto prírodný plašič krtkov nefunguje. Čo teda funguje tak, aby ste sa krtka zbavili raz a navždy? Je to prístroj fungujúci na jednoduchom, ale účinnom princípe. Elektronický odpudzovač krtkov vydáva zvuky a vibrácie na nízkej frekvencii. Zvuky sa šíria pod zemou a pre hraboše ide o odpudzujúci zvuk, ku ktorému sa nepriblížia. Prístroj je účinný až do kruhovej vzdialenosti 36 metrov. Neprekáža mu vlhkosť a ani slnečné žiarenie. S jedinou alkalickou batériou vydrží pracovať až jeden rok. Elektronický odpudzovať krtkov má kruhový tvar a priemer len 10 cm, takže vám v záhrade nebude prekážať. Zároveň nie je škodlivý pre ľudí a ani pre zvieratá.

 

 

 

Čítané: 357 x