Ako a kde kupovať matrace?

Datum: 01.11.2022

Matrace by ste mali vymeniť približne po piatich rokoch používania. Možno sa vám na prvý pohľad zdajú v poriadku, ale po tomto období neplnia svoj hygienický účel.

Ako a kde kupovať matrace?

V niektorých prípadoch sa matrace zničia dokonca skôr ako po piatich rokoch, napríklad vtedy, keď používate nesprávny rošt do postele. Viete, ako a kde kúpiť nový matrac?

Kúpiť matrace sa dá i online

Kvôli kúpe matraca nemusíte dokonca ani päty z domu vytiahnuť. Skoro všetky kamenné obchody s matracmi ponúkajú možnosť ich zakúpenia cez internet. Vďaka tomu často natrafíte na matrace akcia a kúpite naozaj kvalitný matrac za skvelú cenu. Výhoda takéhoto nakupovania tkvie tiež v tom, že ku každému matracu nájdete podrobný popis jeho vlastností a iné odporúčania. Ak na kupovanie online nie ste, tak sa vyberte do showroomu predajcov a matrac si vyskúšajte.

Ako kupovať matrace

Podľa veľkosti

Pred kúpou matraca si zmerajte veľkosť rámu vašej postele a podľa toho vyberte veľkosť matraca. Ideálne je, keď matrac presahuje vašu výšku o 20 cm. Matrace bývajú štandardne široké 80 až 90 cm. Hrúbka matraca by sa mala pohybovať od 15 cm vyššie.

Podľa tvrdosti

Matrace sa delia do 4 až 5 kategórií v závislosti od tvrdosti. V kategórii 1 sú najviac mäkké matrace a v kategórii 5 veľmi tvrdé. Väčšine ľudí vyhovuje tvrdosť matraca 2 až 3. Seniori a veľmi štíhli ľudia majú radi mäkšie matrace. Ľudia s nadváhou by si mali kúpiť matrac tvrdší.

Podľa materiálu

Nové technologické postupy umožňujú výrobu čoraz dokonalejších matracov spĺňajúcich vysoké požiadavky na pohodlie i zdravotné funkcie. Medzi najviac preferované matrace patria:

Latexové matrace: Vďaka vysokej miere elasticity sa dobre prispôsobia krivkám tela. Sú vhodné aj pre ľudí s pohybovými ochoreniami. Patria medzi drahšie matrace, ale vyspíte sa na nich do ružova. Vydržia veľmi dlho bez deformácií. K latexovému matracu musíte dokúpiť lamelový rošt.

Penové matrace: Veľmi obľúbené vďaka primeranej cene a dobrým vlastnostiam. Opäť ide o matrace, ktoré sa dobre prispôsobia váhe tela. Skvelé ortopedické vlastnosti majú matrace vyrobenej z pamäťovej peny. Môžu sa používať s lamelovými i latkovými roštami.

Pružinové matrace: Pružinové matrace sa oproti tým z minulosti veľmi zmenili. Nemusíte sa obávať pružiny tlačiacej do chrbta. Ide o veľmi pružné a priedušné matrace, ktoré sú vhodné pre alergikov. Pod pružinový matrac položte latkový rošt.

 

 

 

 

Čítané: 96 x