Kupujete posteľ? Dajte si záležať na výbere matraca a roštu

Datum: 30.07.2022

Veľa ľudí prepadne pri kupovaní postele vplyvu atraktívneho dizajnu a len okrajovo sa zaujímajú o matrac či rošt. Takéto jednanie je chybné.

Kupujete posteľ

Nehovoríme, že vzhľad nie je dôležitý, ale dá sa skvele skombinovať s funkčnosťou a praktickosťou. Pri výbere postele sa informujte o tom, aký matrac bude vyhovovať vašim požiadavkám a tiež o tom, ktorý rošt je k nemu kompatibilný.

Druhy matracov a ich vlastnosti

Výber matraca bude asi o trochu zložitejší ako výber rámu postele. Možno budete mierne zmätení, pretože matracov existuje veľa typov a okrem materiálu sa líšia aj v tuhosti. Najčastejšie sa stretnete s týmito druhmi matracov:

  • Penové matrace – najviac preferované matrace kvôli cene. Výber penových matracov je obrovský, pretože sa vyrábajú z rôznych druhov peny. Matrace z PUR peny sa v minulosti nazývali molitanové. Nemusíte sa obávať o ich kvalitu, ale kúpte si radšej také, ktoré majú vyššie číslo hustoty. Tieto matrace sú hrejivé, ale horšie odvádzajú vlhkosť. Matrace z pamäťovej peny sú veľmi pohodlné. Vďaka teplote tela dokážu meniť svoju tuhosť a prispôsobiť sa vašim krivkám. Ide o matrace vhodné pre ľudí s pohybovými problémami. Matrace zo studenej peny majú podobné vlastnosti ako matrace z pamäťovej peny, ale veľkým plusom navyše je ich tvarová stálosť a dobrá priedušnosť.
  • Pružinové matrace patria medzi drahšie, pretože v sebe kombinujú klady penových matracov a výhod pružín. Pružiny vo vnútri matraca sú zárukou stáleho tvaru, a preto sa tieto matrace odporúčajú pre ľudí s nadváhou. Pena okolo pružín dobre odvádza vlhkosť a zabezpečuje priedušnosť.
  • Latexové matrace patria medzi špičku medzi matracmi. Sú vhodné pre každého človeka - či už pre toho, kto má problémy s chrbticou, alebo trpí alergiami. Latexové matrace sú veľmi pohodlné, vzdušné, v zime hrejú a v lete chladia.
  • Špeciálne matrace sa vyrábajú pre seniorov alebo pre alergikov.

Ktorý rošt do postele je najlepší?

Preferujte rošt do postele, ktorý je vyrobený z latiek alebo lamiel. Pevné dosky nie sú ako podklad pred matrac vhodné, pretože neodvetrávajú a navyše neposkytujú matracu dostatočnú oporu. Vplyvom váhy vášho tela sa začne matrac deformovať. Latkové rošty vyberajte podľa vzdialenosti jednotlivých latiek. Čím je vzdialenosť menšia, tým je rošt kvalitnejší. Lamelové rošty s počtom lamiel menším ako 28 radšej nekupujte.

 

Čítané: 113 x