Plánujete rekonštrukciu Vašej kuchyne? Nechajte si poradiť pár tipov, ktoré sa hodia brať na mysli!

Datum: 22.06.2022

Rekonštrukcia či zariaďovanie celkom novej kuchyne je projekt, ktorý prináša množstvo otázok. Celý proces však môže byť jednoduchší, ak si ho dôkladne naplánujete a premyslieť.

Plánujete rekonštrukciu kuchyne

Rekonštrukcia kuchyne začína dôkladným plánovaním, pretože táto miestnosť byť v prvom rade praktická.

Hoci zariadenie máte už naplánované, čaká dôležité rozhodnutie aké farby do kuchyne zvoliť. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, farby by mali rešpektovať zvyšok interiéru a platiť by to malo aj opačne. Aké farby do kuchyne vybrať a zároveň ako ich perfektne zladiť s celkovým štýlom celej domácnosti?

Výber farby je vždy subjektívna záležitosť, ktorá závisí len na vašom vkuse. Ak sa neviete rozhodnúť môžete vsadiť na bielu klasiku. Priestor opticky zväčší a zároveň ho rozjasní.

Čo s čím skombinovať tak, aby to vzájomne dávalo zmysel a nepôsobilo protichodné. V kurze sú biela, slonovinová kosť, žltá, červená, zelená, modrá a sivá. Dajú sa aj vzájomne kombinovať na steny, aj ako jednotlivé akcenty. Kombinujte však najviac tri farby. Ak si nie ste istí, vždy sa môžete rozhodnúť pre jednu kmeňovú farbu a potom jej dva odtiene, jednoducho použiť tón v tóne.

Zväčšenie priestoru optickou úpravou

Okrem bielej farby pre vás máme ešte niekoľko tipov, ako opticky zväčšiť priestor. Osvedčeným riešením je umiestnenie horných skriniek kuchynskej linky až úplne po strop. Zrejme vám tento nápad nepripadá úplne ideálny, no tie najvyššie skrinky môžete využiť na sezónne veci ako napríklad pizza pec. Medzi pracovnou doskou a skrinkami tak vytvoríte priestor na poličky alebo rôzne držiaky.

Miesto na pracovnej doske zasa môžete vytvoriť tak, že elektrické spotrebiče zabudujete do linky. Úspornejší variant drezu s rozmerom 60 centimetrov môže byť tiež skvelým pomocníkom do malej kuchyne. Podľa potreby si viete objednať nábytok na mieru s presnými úpravami po akých túžite.

Problémy s nerovnomerným povrchom

Pri rekonštrukciách sú častým problémom práve nerovnomerné podlahy. Väčšinou sa na dorovnanie používa nivelizačná hmota, ktorú si vyberiete na základe pôvodnej vrstvy plochy - cementový poter si vyžaduje menšiu vrstvu materiálu, a stará drevená podlahu potrebuje viac nivelizačnej hmoty.

Chcete svoju kuchyňu oživiť, no neplánujete rozsiahlu dispozičnú rekonštrukciu? Máme pre vás hneď niekoľko lacných nápadov, ako na to: výmena úchytiek – zaujímavé a netradičné úchytky pridajú minimalistickej kuchyni na originalite. Zmena dvierok na kuchynskej linke – nemusí hned znamenať kúpu nových dvierok, stačí ak staré premaľujete. Pracovná doska - najdôležitejší prvok kuchynskej linky musí byť tiež štýlový, dá sa vymeniť alebo len prerobiť.

Šetrenie robením to samostatne

Rekonštrukcia kuchyne sa dá previesť aj nízkonákladovo. Pýtate sa ako? Stačí, ak zrenovujete kuchynskú linku a hneď ušetríte stovky eur, ktoré zostanú a robotická kosačka bude vaša! Ak je vaša kuchynská zostava stále zachovalá a plne funkčná, stačí ak ju mierne obnovíte.

Skvelým nápadom na úpravu kuchyne je premaľovanie masívnych, drevotrieskových, dyhových materiálov kuchynskej linky: odmontujte horné aj dolné dvierka kuchynskej zostavy, odstráňte úchytky a dierky po skrutkách, dvierka je potrebné umyť a zbaviť mastnoty, a po aplikácii dvoch vrstiev farby ošetrite dvierka 2-3 tenkými vrstvami vosku.

Farba na kuchynskú linku musí byť dostatočne krycia, takže ju nemusíte riediť, stačí poriadne premiešať. V prípade, že je farbivo príliš husté, pridajte trocha vody.

Podobne sa môžete pustiť aj do „výmeny“ pracovnej dosky v kuchyni. Luxusná mramorová alebo industriálna betónová pracovná doska vyšťaví vašu peňaženku. Znova máte možnosť kúpiť odpovedajúci farbu a lak a pustiť sa do renovácie kuchynskej linky.

Čítané: 251 x