Pozor na hady v záhrade! Viete, ako sa ich zbavíte?

Datum: 31.12.2021

V záhrade alebo na terase vášho domu sa z času na čas vyskytnú rôzne zvieratá, o ktorých môžeme povedať, že sú pre rodinné domy klasickými návštevníkmi.

Pozor na hady v záhrade

To však nemôžeme povedať o plazoch a hadoch zjavujúcich sa nielen v záhrade, ale tiež v pivnici, garáži alebo dokonca vo vnútri domu. Možno si pomyslíte, že vás sa to netýka, pretože bývate v rodinnom dome v meste. Ste na omyle. Hady sa vedia objaviť aj vo veľkých mestách. Poradíme vám, ako sa ich zbavíte.

Prečo sa páči hadom vo vašej záhrade?

Po nájdení hada v záhrade sa iste divíte, prečo si vybral práve váš pozemok. Dobrou správou je, že v našich končinách k premnoženiu hadov nedochádza. Môže sa vám zdať, že zrazu vidíte viac hadov vo svojom okolí, ale je to dané len ročným obdobím. Napríklad pre naše územie je bežná zmija alebo užovka, ktoré sú najviac aktívne v máji. Na jar hady vyliezajú z dier, zmenia zimnú kožu a hľadajú partnera na párenie. V tomto čase je bežné, že putujú aj tam, kde ich bežne neuvidíte. Zmije a ani užovky na človeka neútočia. Sú to bojazlivé tvory, ktoré pred vami utečú. Napriek tomu ich vo svojej záhrade nevidíme radi. To, že sa zjavil had vo vašej záhrade znamená, že sa o ňu adekvátne nestaráte. Žiadny plaz nemá rád upratané územie a už vôbec ho nepriťahuje pokosený trávnik. Naopak burina a vysoká tráva je pre hadov obľúbeným útočiskom. V okolí domu by ste nemali nechávať zbytočne dlho sutiny, drevené trámy, starý nábytok alebo náradie. Pri odstraňovaní hadov sa nemôžete spoľahnúť na to, že keď jedného chytíte a vyhodíte, tak ste za vodou. Ak je okolie vášho domu pre hady príťažlivé, objavia sa opäť.

Zbaviť sa hadov je komplikované, ale odpudiť ich jednoduché

Z uvedených riadkov vyplýva, že by ste mali robiť všetko preto, aby sa hadom a iným plazom vo vašej záhrade nepáčilo. Odplašiť hadov je možné viacerými spôsobmi. Niektorí skúsení záhradkári sa snažia plazov vypudiť nasadenými rastlinami, ktoré im nevoňajú. Existujú aj rôzne chemické prípravky a postreky. Oveľa zdravšie a humánnejšie je, keď proti hadom nasadíte odpudzovač – plašič. Tento prístroj jednoducho umiestnite do záhrady a žiadny had sa k nemu nepriblíži do kruhovej vzdialenosti až 36 metrov. Výhoda je, že odpudzovač hadov sa napája batériou, takže prístroj je možné umiestniť kamkoľvek v záhrade. Elektronické odpudzovače vydávajú zvuky a vibrácie, ktoré sú pre plazy nepríjemné a odpudia ich pod i nad zemou. Pre domáce zvieratá a ľudí je tento prístroj neškodný.

 

 

 

Čítané: 296 x