Bývate blízko lesa alebo pri poli? Dávajte si pozor na divoké zvieratá v záhrade

Datum: 31.12.2021

Bývanie mimo mesta alebo na jeho okraji so sebou nesie riziko, že sa vo vašej záhrade objavia divoké zvieratá. Svoje by vám o tom vedeli povedať obyvatelia dedín obklopených lesmi.

pozor na divoké zvieratá v záhrade

Stretnutie s divokou zverou je vždy prekvapením a niekedy nekončí veľmi dobre. Okrem toho vám tieto zvieratá dokážu zničiť záhradu, záhradný domček alebo znivočiť vybavenie na terase.

Prečo si divoké, lesné zvieratá obľúbia práve váš dom a čo ich láka

O divokých zvieratách sa nehovorí ako o škodcoch, ale keď sa pozriete na výsledky ich vyčíňania vo vašej záhrade, tak ich za škodce začnete považovať. Ak bývate blízko lesa alebo poľa, radi vás navštívia veveričky, srnky, zajace, líšky či dokonca divé prasiatka. Ich pobyt blízko obydlí je viditeľný predovšetkým v zime, kedy nemajú vo svojom prirodzenom prostredí dostatok potravy.

Naopak vo vašej záhrade si nájdu zvyšky potravy v odpadkovom koši alebo ich prilákajú malé stromčeky a kry, ktoré ste tak prácne nasadili na jar. Možno sa cítite v bezpečí, lebo ste si dom obkolesili pevným plotom. Bohužiaľ zver, hlavne tá menšia, si vždy nájde nejakú malú medzeru, a ak nie, tak si ju vytvorí. Na ochranu malých stromčekov a krov môžete vyskúšať veľa tipov, ktoré sú rokmi u záhradkárov overené. Ide napríklad o rozloženie nefarbených ľudských vlasov v záhrade.

Vlasy uložte do sieťky alebo do obyčajnej pančuchy a zaveste ich na stromčeky. Niektorí záhradkári stromčeky natierajú vápennou vodou či samotné stromčeky oplotia. Takto chránené by mali odolať nájazdom zvery. Najlepšie však spravíte, keď použijete na ochranu solárny odpudzovač zvierat.

Vďaka odpudzovačom sa divoké zvieratá k záhrade ani nepriblížia

Efektívnym spôsobom, ako zabrániť vstupu divokej zveri do vyčleneného územia sú odpudzovače zvierat. Väčšina týchto prístrojov využíva na prevádzku solárnu energiu, takže sa o ich napájanie nemusíte vôbec starať.

Solárny odpudzovač zvierat môže fungovať len na princípe vydávania zvuku alebo byť kombinovaný t.j. vydáva zvuk i LED svetlo. Vďaka kombinácii ultrazvukových vĺn a svetla dosiahnete plnú ochranu pred vstupom akýchkoľvek divokých zvierat k vášmu domu.

Odpudzovače sa považujú za humánnu cestu, ktorou zvieratá neusmrtíte a nemusíte ich ani prácne odchytávať. Prístroj má pohybový senzor a sám sa zapne vždy, keď sa zviera zjaví v jeho blízkosti. V závislosti od prístroja ide až o 150 m2. Ultrazvukové signály sú pre človeka neškodné, ale zvieratá zaručene odpudia z vášho pozemku.

 

 

 

Čítané: 104 x