Myši a potkany nie sú problémom len v rodinných domoch

Datum: 29.12.2021

O myšiach sa hovorí, že sa dokážu dostať všade, kde si zaumienia. Podobné je to s potkanmi. Oba škodce pri svojej honbe za potravou znepríjemňujú ľuďom život a hlavne roznášajú rôzne veľmi nebezpečné ochorenia.

Myši a potkany nie sú problémom len v rodinných domoch

Možnosti boja s nimi máte dve. Buď myšiam a potkanom zabránite vstúpiť do vášho domu, alebo ich v dome odchytíte.

Ako sa myši a potkany dostávajú do interiéru domov alebo bytov

Myši a potkany lezú do interiéru predovšetkým počas jesene. Studené počasie ich vyženie z ich prirodzeného prostredia a navyše hľadajú potravu, ktorej je vonku v zime menej. Potkany sú tak odolné, že im nerobí problém ani voda. Veľmi často sa dostanú do bytov a domov cez kanalizačné potrubie. Skratky si hľadajú rôznym spôsobom. Napríklad prehryznú kĺby potrubia a majú to len na skok rovno do vašej toalety. Myši a potkany sú navyše veľmi dobrí lezci a skokani. Bez problémov vylezú po stene a vlezú cez okno rovno do izby. V rodinných domoch sa nepozorovane dostanú dovnútra klasicky cez vchodové dvere.

Čo spôsobujú potkany a myši v domácnostiach

Myši a potkany sú hlodavce, znamená to, že hlavne hlodajú. Okrem prenosu ochorení vám dokážu zdevastovať takmer čokoľvek. Najčastejšie ide o rôzne káble a vedenia, ale problém im nerobia ani stena, dvere, čalúnený nábytok či skrine. Všetky hlodavce prenášajú nebezpečné ochorenia. Hrozbou nie je len ich uhryznutie, ale hlavne ich výkaly, a to, že sa prejdú po potravinách. Ktoré ochorenia najčastejšie prenášajú? V minulosti to bol neslávne známy mor. Dnes je väčšou hrozbou žltačka, tularémia, kliešťová encefalitída či leptospiróza.

Ako sa zbaviť potkanov a myší bez použitia otravy

Spomínali sme, že zabrániť vstupu potkanov a myší do domácnosti je takmer nemožné. Čiastočne pomôže, keď v rodinnom dome budete chovať mačku alebo psa. Môžete však natrafiť na lenivé zvieratká, a preto sa na tento spôsob boja proti hlodavcom veľmi nespoliehajte. Klasikou sú chemické prípravky proti hlodavcom. V domácnosti s malými deťmi je tento spôsobom likvidácie hlodavcov nebezpečný. Vyriešiť bezpečnosť vám pomôže deratizačná stanička, do ktorej vložíte návnadu. Hlodavce sa v staničke zakliesnia, ale deti sa k jedu nedostanú. Odporúčame vám aj iný spôsob odchytu hlodavcov, a to lepové pasce na myši a potkany. Účinné, zdravotne nezávadné a lacné lepové pasce jednoducho položíte na miesto výskytu hlodavcov a tie sa na pascu prilepia. Týmto spôsobom sa bez použitia jedovatých či chemických látok, bez strachu o zdravie svojich detí a bez poškodenia životného prostredia veľmi rýchlo zbavíte myší a potkanov vo svojej domácnosti.

 

 

 

Čítané: 108 x