Betónová podlaha – Ako a čím ju natrieť

Datum: 01.10.2023

Chystáte sa renovovať starú farbu na betónovej podlahe? Máte čisto novú podlahu v garáži a chcete jej dodať svieži vzhľad? V oboch prípadoch je riešením natretie podlahy farbami určenými na betón. Postup natierania sa nesnažte oklamať, inak sa farba bude oddeľovať alebo lúpať.

Betónová podlaha – Ako a čím ju natrieť

Tipy pre správne natieranie betónovej podlahy nájdete v nasledujúcich riadkoch.

Príprava betónovej podlahy

Je jedno, či je betónová podlaha nová, alebo ide o podlahu, ktorú potrebujete premaľovať, no vždy musíte jej povrch pripraviť na natieranie. Podlaha by mala byť absolútne čistá, zbavená olejovitých látok či prachu. Ak ide o podlahu, ktorú je nutné premaľovať, musíte starú farbu obrúsiť. V prípade nerovností vyplňte diery tmelom.

Na čo si dávať pozor

Výsledok natierania závisí od prípravy podlahy a tiež od okolitého prostredia. Novú betónovú podlahu nechajte niekoľko mesiacov dozrieť. Betónová podlaha musí byť suchá, čo znamená, že je dobré preveriť jej vlhkosť, ktorá by nemala presahovať 5 %. Ideálnym časom na natieranie podlahy je jar, kedy sa teplota pohybuje od 10 do 25 stupňov. Pri týchto teplotách schnú farby na stenu, betón i všetky ostatné farby najrýchlejšie. Kontrolujte aj vlhkosť v miestnosti, kde podlahu natierate. Pravidelne vetrajte. Jednotlivé vrstvy farby nanášajte až po zaschnutí predchádzajúcej vrstvy.

Penetrácia podlahy

V závislosti od druhu farby je nutné podlahu penetrovať. Penetráciou dosiahnete to, že farba bude po nanesení celistvá. Penetračné nátery sa riedia, takže vždy postupujte pri riedení podľa pokynov výrobcu prípravku. Vďaka penetrácii sa povrch pekne zacelí a je pripravený na natieranie farbou na betón.

Natieranie podlahy

Niektoré farby na betón schnú veľmi rýchlo a druhú vrstvu môžete nanášať po niekoľkých hodinách. Iné potrebujú na schnutie viac času a budete musieť čakať do druhého dňa. Unáhliť natieranie sa neoplatí, a preto dodržiavajte výrobcom stanovený čas schnutia. Dajte tiež na odporúčania predavača z obchodu farby laky.

Na natieranie je možné použiť valček, štetec alebo pištoľ. Okolité steny ochránite pred farbou tak, že na chránené miesta nalepíte maskovaciu pásku. Nezabudnite páskou oblepiť tiež zásuvky alebo ich pred natieraním odmontujte. Pre dosiahnutie pekného vzhľadu podlahy a pre jej jednoduchšie čistenie sa odporúča na nafarbenú podlahu naniesť lak. Laky nájdete v matnom i lesklom prevedení. Lakovanie podlahy nie je určené do garáží, kde je podlaha silno mechanicky zaťažovaná.

 

 

Čítané: 45 x