5 najčastejších chýb, ktorým sa vyhnúť pri výbere záhradného nábytku

Datum: 04.09.2023

Tu sa neje, lebo vankúše boli drahé, na pohovke sa neleží, operadlá veľmi tlačia... Dá sa pri toľkýchto pravidlách užiť vlastná terasa? 

5 najčastejších chýb, ktorým sa vyhnúť pri výbere záhradného nábytku

Vybavte si ju tak, aby ste sa nemuseli vzdať komfortu.

1. Nezmeriate si priestor

Videli ste už množstvo fotografií moderných terás a presne viete, v akom štýle sa bude niesť tá vaša. Nakúpite si všetky tie parádne kúsky, no pri vybaľovaní nábytku zrazu zistíte, že sa na terasu všetok nezmestí alebo sa na terase neviete pohodlne pohybovať.

Záhradné ležadlá nemusia byť umiestnené len na terase a ani závesné hojdacie kreslo. Avšak bez sedacej súpravy s konferenčným stolíkom alebo jedálenskej zostavy si neviete predstaviť žiadnu terasu. Nijaký nábytok nemožno vyberať bez toho, že by ste si predtým zmerali plochu terasy alebo sa presvedčili o vhodnosti rozmerov samotného nábytku.

 

2. Šetríte na nábytku

Koľkokrát za život si vyberáte záhradné sedenie? Tí, ktorí si vyberajú lacnejšie kúsky, určite nakupujú pravidelne, avšak tí, ktorí si potrpia na kvalite, sa neboja zainvestovať do nábytku o niečo viac.

Vyššia cena garantuje väčšinou nábytku dlhšiu životnosť, nájdu sa ale prípady kedy to tak nemusí byť. Ak však budete nakupovať s ohľadom na materiálové prevedenie nábytku, bude vás tešiť myšlienka, že je nábytok odolný voči poveternostným vplyvom i mechanickému poškodeniu. 

Ratanové alebo drevené záhradné sedenie určite vydrží viac ako klasické plastové, a navyše skvelo zapadne do prírodného prostredia. Zároveň sa vyhnete domácim úrazom. Spadnúť zo záhradného ležadla alebo z hojdačky si nepraje nikto.

3. Nemyslíte na vlastnosti nábytku

Drevená zostava môže po rokoch stratiť pôvodné vlastnosti, a zvlášť ak materiál neošetrujete, drevo začne praskať alebo hniť. Plastové záhradné sedenie si môže po rokoch vyslúžiť zopár škrabancov a už vás nemusí tešiť ani jeho pôvodná farba, pretože slnečné lúče ju vyťahajú.

Nábytok je preto vhodné používať pod prístreškom, slnečníkmi alebo slnečnými clonami. Ak zainvestujete do drahšieho záhradného nábytku, s pôsobením slnečného žiarenia alebo vlhkosti si poradí.

Avšak nebolelo by vás srdce, ak by naň v čase nevyužívania pršalo alebo naň sadali listy a prach? Je dobré si naštudovať vlastnosti nábytku a odporúčania, ako predĺžiť jeho životnosť. Poslúžia i ochranné plachty na nábytok.

4. Nábytok je nepraktický

Záhradný nábytok vyberajte podobne ako nábytok do svojej domácnosti. Jeho súčasťou by mali byť pohodlné kúsky, ktoré vám umožnia na terase relaxovať alebo stolovať. Čím menej sa vám bude páčiť, tým menej času budete na terase tráviť.

Ak viete, že budete na terase pravidelne konzumovať, vyberajte ľahko udržiavateľný nábytok, ktorý nebudete ľutovať používať. Ak radi na terase ležíte, pohovka alebo sedacia súprava by mali spĺňať vaše nároky na relax.

Máte v rodine niekoho, pod kým sa bežný nábytok láme? Vyberajte pružné a odolné typy, ktoré znesú aj vyššiu váhu, ale pre istotu si overte pri nákupe nosnosť. Nábytok si vyberajte aj s ohľadom na to, či ho budete skutočne využívať, inak vám bude zavadzať.

5. Záhradné sedenie pre malý počet hostí

Nič nie je horšie, ako keď svojich hostí nemáte kam usadiť. Nikto si nezaslúži sedieť na zábradlí ani na deke v tráve. Majte pripravené riešenia, vďaka ktorým môže vaša terasa poslúžiť čo najväčšiemu počtu hostí.

Na sedenie sa dá využiť nielen sedacia súprava, ale aj záhradné kreslá, sedacie vaky, závesné hojdačky, odkladacie boxy či taburety. Ak si vaša terasa môže dovoliť trojmiestnu sedačku, vyberte si ju miesto dvojmiestnej. Ak si môže dovoliť rovno dve sedačky, nebuďte minimalisti. Každé miesto navyše sa počíta.

 

Čítané: 44 x