Hory zdolávajte jedine v turistickej obuvi

Datum: 07.12.2022

Ako často podnikáte výlety do hôr? A čo si obúvate na výlety do prírody? Zamyslite sa nad týmito dvomi otázkami, pretože obutie a výlety do hôr spolu úzko súvisia.

Hory zdolávajte jedine v turistickej obuvi

V prípade, že nechodíte do lesa len na krátke prechádzky, zaručene budete potrebovať turistickú obuv. V inej ako turistickej obuvi na vysokohorské túry ani nepomyslite. Prečo sú turistické topánky tak dôležité?

Turistické topánky ako alfa i omega úspešnej výpravy

Turistická obuv je základom toho, aby vaša výprava do hôr neskončila po pár kilometroch. Kvôli nekvalitnej alebo zle zvolenej obuvi sa vám môžu prihodiť dve veci. Buď vás topánky otlačia, alebo sa dokonca zraníte. Ochranná funkcia turistickej obuvi je dôležitá, ale topánky do hôr majú i iné funkcie. Čo všetko turistické topánky dokážu?

  • Odolné a pevné materiály zaručia spevnenie všetkých častí chodidla.
  • Turistická obuv má v zadnej a prednej časti špeciálnu úpravu, ktorá bráni prepichnutiu vetvičkou alebo ostrým kamienkom.
  • V turistickej obuvi sa vaše nohy nespotia.
  • Turistické topánky bránia prechodu vlhkosti do vnútra obuvi aj počas dlhšieho šliapania cez potok alebo po mokrej tráve.
  • Obuv do hôr má dômyselne prepracovanú podošvu. Obávať sa nemusíte pošmyknutia a ani bolesti pri stúpaní po skalách.
  • Podošva týchto topánok je vyrobená z viacerých vrstiev, takže nepocítite otrasy a vaše kĺby budú plne chránené.
  • Nohy sú v topánkach určených na turistiku fixované vďaka zapínaniu až po špičky.
  • Dámska turistická obuv i tá určená pre pánov vám vydrží niekoľko sezón.

Ako vybrať správnu turistickú obuv

Dokonca aj laik vie, že najkvalitnejšie sú topánky ušité z kože. U turistickej obuvi si všímajte nielen vrchnú časť, ale tiež to, čo je skryté pod kožou. Druhú vrstvu turistickej obuvi musí tvoriť vodovzdorná membrána. Na kratšie výlety vyberte topánky s flexibilnejšou podošvou. Naopak do terénu plného skál si zaobstarajte topánky s tuhou podošvou. Pri stúpaní potrebujú oporu členky. Ak máte radi vysokohorskú turistiku, poobzerajte sa po obuvi vyššieho strihu.

 

 

 

Čítané: 121 x