Odrážadlo nie je len hračka. Doprajte dieťaťu radosť z pohybu

Datum: 01.07.2022

Odrážadlá väčšina rodičov považuje za hračku, pomocou ktorej sa snažia dieťa zabaviť počas aktivít doma i vonku.

Odrážadlo nie je len hračka

Farebné odrážadlá s motívmi rozprávkových postavičiek deti lákajú a vďaka atraktívnemu detskému dizajnu ich milujú od prvého okamihu. Odrážadlá však nie sú len hračka. Pohyb na nich má pre fyzický i mentálny rozvoj dieťaťa veľký význam. Aké odrážadlá kúpiť a čo všetko si vďaka nim vaša ratolesť rozvinie?

Pozor na nekvalitné a podozrivo lacné odrážadlá

Detské odrážadlo musí spĺňať bezpečnostné normy, aby nedošlo k zraneniu. Podozrivo lacné odrážadlá vyrobené z nekvalitných materiálov sa môžu počas jazdy zlomiť a spôsobiť dieťaťu úraz. Dôležité je, aby bolo odrážadlo ľahké. Túto vlastnosť si všímajte i v prípade, že kupujete detský bicykel. Najviac zranení spôsobuje prevrátenie odrážadla, pod ktoré dieťa padne. Odrážadlo by nemalo mať žiadne ostré hranyvšetky spoje musia byť kryté. Všímajte si tiež pevnosť spojov, nič nesmie pukať či hrkotať. Pre najmenšie deti približne od dvoch rokov sú určené odrážadlá s tromi kolesami. Ak sa na tomto vozítku budú cítiť bezpečne a osvoja si základy koordinácie, tak im môžete dopriať kúpu odrážadla s dvomi kolesami. Pri výbere nezabudnite zohľadniť tiež výšku dieťaťa. Sedadlo musí byť v takej výške, aby sa vášmu dieťaťu dobre nasadalo a hlavne dočiahlo na zem.

Jazda na odrážadle prispieva k pohybovému rozvoju

Samozrejme, že odrážadlo je v prvom rade hračka, ktorá dieťa zabaví na dlhé hodiny. Pohyb na čerstvom vzduchu je dôležitý pre budovanie imunity. S odrážadlom sa môže dieťa zabaviť aj vo vnútri, ak vlastníte väčší rodinný dom. Odrážadlá pre deti všetkých vekových kategórií kúpite v internetovom obchode inSPORTline. Čo všetko vášmu dieťaťu prinesie jazda na odrážadle?

  • Dieťa sa bude cítiť na odrážadle ako dospelý človek. Napodobní vás a vašu jazdu na bicykli. Stáva sa samostatnejšie, sebavedomejšie.
  • Dieťa si rozvinie priestorovú koordináciu. Bude sa učiť odhadovať vzdialenosť, rýchlosť, smer a dokáže telom ovládať odrážadlo v zákrutách.
  • Dieťa sa stane pohybovo zdatnejšie, spevní telíčko v oblasti nôh i rúk. Dáte mu skvelé základy k ďalšiemu pohybovému rozvoju a vybudujte u neho lásku k športu.

Aby bola jazda na odrážadle maximálne bezpečná, nezabudnite dieťaťu dokúpiť prilbu, ochranné rukavice a chrániče kolien. V žiadnom prípade nedovoľte, aby vaše deti jazdili na odrážadle v sandáloch alebo inej nespevnenej obuvi.

 

 

Čítané: 366 x