Bezpečný jarný treking – zásady nováčika i ostrieľaného trekera

Datum: 06.04.2024

Jarná príroda silno láka k tomu, aby ste sa vybrali na tohtoročný prvý trek. Nové zážitky a výzvy môžu byť zmarené úrazom. Jednou z najčastejších komplikácií, s ktorými sa trekeri na jar stretávajú, sú vlhké lesné cestičky, ktoré môžu spôsobiť pády a zranenia.

Bezpečný jarný treking – zásady nováčika i ostrieľaného trekera

Ako sa pripraviť na túru a užiť si bezpečný treking nielen počas jari?

Bez vhodnej výbavy to skrátka nepôjde

Prvým krokom k bezpečnosti je vhodná výbava. Turistické topánky s pevnou podrážkou s protišmykovým povrchom podošvy sú nevyhnutné, aby ste si udržali stabilitu aj na mokrých a klzkých povrchoch. Dobrá turistická obuv vám poskytnú lepšiu priľnavosť a ochranu pred zraneniami. Kvalitná pánska a dámska turistická obuv je navyše nepremokavá, takže sa nemusíte obávať jarných dažďov.

Ďalším dôležitým doplnkom sú trekingové palice. Trekingové palice nie sú len podpornou pomôckou pre chôdzu. Palice chránia voči otrasom a znižujú pocit únavy. Vďaka týmto faktom sa môžete viac sústrediť na trasu a postrachom pre vás nebudú ani klzké úseky lesných cestičiek.

Zodpovedné a rozumné správanie v horách

Avšak ani tá najlepšia výbava nemôže nahradiť zodpovedné správanie sa v horách. Je dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel bezpečnosti. Prvým pravidlom je turistika po označených cestách. Týmto spôsobom minimalizujete riziko, že sa dostaneme na nebezpečné a neprebádané úseky.

Výber trasy je ďalším dôležitým aspektom. Pri plánovaní treku sa uistite, že trasa zodpovedá vašim schopnostiam a skúsenostiam. Mnohé úseky môžu byť náročnejšie na prechádzku v čase, keď sú vlhké a klzké, a preto je dôležité vyberať si trasy primerané aktuálnym podmienkam. Okrem toho je dôležité byť pripravený na rôzne poveternostné podmienky. Počas jarných mesiacov môže byť počasie v horách veľmi nepredvídateľné, a preto je vhodné mať so sebou náhradné oblečenie, vodu a dostatočné zásoby potravín.

Zásady pred prípravou na treking

Pred trekingom je dôležité sa dobre pripraviť, aby ste si vychutnali výlet a zároveň ste boli v bezpečí. Nasledujúce zásady dodržiavajte pre každou túrou.

  • Plánovanie trasy: Dôkladne si naplánujte trasu, ktorú chcete absolvovať. Zistite si dĺžku, obtiažnosť a predpokladaný čas prechodu. Nezabudnite zohľadniť aj aktuálne počasie a sezónne podmienky.
  • Fyzická príprava: Uistite sa, že ste fyzicky pripravení na treking. Pravidelné cvičenie, ako je chôdza, beh alebo cyklistika, môže pomôcť zlepšiť vašu kondíciu.
  • Výbava: Skontrolujte svoju výbavu a uistite sa, že máte všetko potrebné. Okrem turistických topánok a trekingových palíc nezabudnite na vhodné oblečenie vrátane vrstiev, ktoré vás ochránia pred chladom a vlhkom.
  • Batoh: Zbaľte si ľahký, ale dostatočne veľký batoh, ktorý bude obsahovať všetko potrebné – jedlo, vodu, prvú pomoc, mapu, kompas alebo GPS navigáciu.
  • Naučte sa základy prvej pomoci: Základné znalosti prvej pomoci môžu byť rozhodujúce v prípade úrazu.
  • Informujte niekoho o svojej trase: Vždy dajte vedieť niekomu, kam idete a kedy sa plánujete vrátiť.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

Čítané: 52 x