Prečo sú turistické topánky v horách nenahraditeľné?

Datum: 08.10.2023

Stále chodíte na túry v bežných teniskách alebo v plátenkách? Možno ste doposiaľ nemali s touto obuvou v horách problémy, ale raz sa môžete dostať do situácie, kedy budete nevhodné obutie ľutovať. Turistické topánky sú v horách nenahraditeľné.

Prečo sú turistické topánky v horách nenahraditeľné?

Ani najlepšie tenisky nedokážu to, o čo sa postará obuv do hôr. Čo robí turistické topánky tak výnimočnou obuvou?

Neprekonateľnosť v teréne

Turistickej obuvi dominuje hrubšia podrážka, ktorá dokáže odolať ostrým kameňom a nerovnému povrchu hôr.

Vodeodolnosť

Niektoré druhy turistickej obuvi sú vyrobené z materiálov, ktoré neprepúšťajú vlhkosť do vnútra topánky. Vodeodolnosť je spojením pevného vrchného materiálu, pod ktorým sa nachádza membrána.

Podpora chodidiel a nôh

Turistická obuv poskytuje lepšiu podporu členkom a pätám, čím znižuje riziko únavy a zranení. Vďaka silnejšej a hlavne odpruženej podošve nie sú namáhané kĺby, a to predovšetkým kolená.

Trakcia na šmykľavom povrchu

Dobré turistické topánky majú vylepšenú trakciu, čo zabezpečuje stabilný krok na rôznych druhoch terénu. Trakcia je výsledkom prepracovaného systému drážok na podošve. Ich členitosť odvádza vodu a pomáha priľnúť na mokrom i zľadovatenom povrchu.

Ochrana pred zraneniami

Spevnené špičky, podpora v pätovej oblasti, zvýšený strih, viazanie cez celú topánku, ergonomické vložky a iné prvky sú ochranou pred zranením v horách.

Pohodlie pri každom kroku

Vhodná turistická obuv udržuje nohy suché a zabezpečuje dostatočné vetranie, čo znižuje riziko plesní, tvorby pľuzgierov a otlakov.

Odolnosť a dlhá životnosť

Kvalitná turistická obuv vydrží dlho, čo znamená, že nebudete musieť často investovať do nových topánok. Materiály sú spevnené a spoje odolné. Pánska i dámska turistická obuv vydrží viac ako štyri páry tenisiek či inej športovej obuvi.

Nanapodobiteľný dizajn

Nielen pre dámy je rozhodujúci aj dizajn obuvi. Turistické topánky spĺňajú všetky trendy. Majú pekný tvar, na nohe výborne sedia a vyrábajú sa v celej palete štýlových farieb.

Tip na záver: Všetky tieto výhody robia turistickú obuv nevyhnutnou pre tých, ktorí plánujú výlety do hôr. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník, alebo skúsený turista, kvalitné turistické topánky vám umožnia bezpečne a pohodlne objavovať krásy veľhôr.

 

Čítané: 32 x