Čo robiť, keď vám život otravujú premnožené komáre?

Datum: 29.12.2021

Posledné roky trpíme priam inváziami komárov. Môžu za to mierne zimy a čiastočne aj ich rezistencia na postreky, ktoré sa aplikujú celoplošne. Komáre v našich končinách nie sú životu nebezpečné.

premnožené komáre

Napriek tomu, že naše zdravie neohrozujú, ide o veľmi nepríjemný hmyz, ktorý svojim zvukom a štípancami otravuje všetkých vo svojom okolí. Viete, čo robiť, keď sa komáre vo vašom okolí premnožia?

Komáre sú pre dospelých otravné a pre deti čiastočne nebezpečné

Komáre znamenajú pre dospelých ľudí hmyz, ktorý im strpčuje život. Keď sa komáre vyskytnú vo vašej blízkosti, začnete byť nervózni, nesústredení a v noci trpíte kvôli komárom nespavosťou. Pichnutie komára vyvoláva u ľudí imunitnú reakciu, ktorá sa prejavuje miernym opuchom postihnutého miesta, začervenaním a hlavne svrbením. Dospelí ľudia tieto prejavy uštipnutia zvládajú, ale deti si môžu štípanec rozškriabať a zaniesť si do rany infekciu. U niektorých ľudí štípance vyvolávajú dokonca alergickú reakciu. Proti komárom by ste preto mali bojovať všetkými možnými prostriedkami. Ak nie sú komáre premnožené, sú najviac aktívne skoro ráno a tesne po zatmení slnka. V posledných rokoch trpíme premnožením komárov, a preto je ich aktivita viditeľná počas celého dňa. Proti komárom sa dá čiastočne bojovať prevenciou. Nemali by ste vo svojom okolí nechávať bujnieť vegetáciu, hlavne trávnaté porasty. Komáre sa množia vo vlhkom prostredí. Zdrojom komárov môže byť dokonca obyčajný kvetináč, v ktorom nechávate stáť vodu. Po premnožení vám prevencia nepomôže a nastáva čas na boj s komármi.

Komárom zabráňte vstupu do interiéru a odpuďte ich pomocou techniky

Ak nechcete s komármi bojovať celý deň a noc, nedovoľte im do vášho príbytku vletieť. Dajte si na okná inštalovať sieťky proti komárom a nezabudnite ani dvere. Niektorí ľudia skúšajú komáre odpudiť výsadbou rastlín, ktoré im nevoňajú, ale nie vždy im takýto boj s komármi pomôže. V zásade je najlepšie vsadiť na elektrický lapač hmyzu a odpudzovač komárov. Skvelé je, že tieto prístroje účinkujú tiež na otravné muchy. Elektrický lapač hmyzu funguje na jednoduchom princípe a jeho účinok je okamžitý. Vďaka UV-A LED trubiciam prístroj svetlom priláka hmyz. Mriežka okolo prístroja je elektricky nabitá, čo znamená, že muchy, komáre a mole po priletení k prístroju svoju púť ukončia. Na podobnom princípe funguje tiež pasca na komáre, ktorá hmyz dehydruje. Poslednou účinnou možnosťou je odpudzovač komárov, ktorý sa zastrčí do elektrickej zásuvky. Jeho náplň vylučuje účinné látky brániace vleteniu hmyzu do vnútorného prostredia.

 

 

Čítané: 185 x