5 tipov na základnú výbavu pre šteniatko

Datum: 17.11.2022

S príchodom šteniatka do domácnosti prichádzajú tiež obavy, ako zvládnete starostlivosť o psíka a ako sa drobček začlení do vašej rodiny.

5 tipov na základnú výbavu pre šteniatko

Nemusíte mať obavy, pretože malému loptošovi stačí kopec lásky a kopec granuliek v miske. Samozrejme, že okrem týchto dvoch krásnych povinností, musíte pre šteniatko nakúpiť základnú výbavu. Čo by malo skončiť vo vašom nákupnom košíku pred príchodom šteniatka?

1. Dostatok krmiva

Pred osvojením alebo kúpou psíka sa musíte rozhodnúť, akou stravou ho budete kŕmiť. Väčšina ľudí zvolí najjednoduchšiu alternatívu a kúpi granule pre psov. Ak sa rozhodnete pre takúto stravu, vyberte granule určené pre šteniatka, ktoré majú vysoký podiel bielkovín a obsahujú všetky vitamíny potrebné pre jeho rast. Náročnejšou na prípravu, ale oveľa zdravšou alternatívou je barf strava t.j. surové mäso, kosti, vajcia, zelenina, bylinky a ovocie.

2. Misky na vodu a potravu

Misky na vodu a potravu sa dajú zaobstarať samostatne alebo vo forme dvojmisky. Z materiálov sú najviac preferované plastové misky, ktoré sú lacné. Avšak plast je veľmi ľahký, a preto si overte či sú zo spodnej strany misky pripevnené protišmykové nožičky. Okrem plastových misiek je možné zakúpiť misky z nerezovej ocele a keramické misky. Posledné menované sú obľúbené kvôli peknému dizajnu a vyššej váhe, takže ich psík nebude naháňať po podlahe.

3. Obojok a vôdzka

Psíka musíte brať na prechádzky ihneď po jeho príchode do vašej rodiny. Na verejných miestach je povinné držať psa na vôdzke. Pre šteniatka je vhodná vôdzka, ktorej sa dá nastaviť dĺžka tzv. samonavíjacie vôdzky. Keď psík vyrastie a bude väčšieho vzrastu, kúpte mu pevnú a odolnú vôdzku. K vôdzke je nutné dokúpiť obojok alebo postroj.

4. Pelech

Takmer na 99 % skončí šteniatko skôr či neskôr vo vašej posteli. Nebudeme teraz polemizovať či je to správne, alebo nie. Ak cítite, že chcete mať psíka pri sebe a venujete dostatok času jeho hygiene, tak si ho pokojne berte so sebou do postele. Napriek tomu by mal mať každý psík svoj vlastný pelech, svoje útočisko a kráľovstvo. Pelech vyberte dostatočne veľký a z materiálu, ktorý sa ľahko udržiava.

5. Hygienické potreby

Psíka by ste mali kúpať až po štyroch mesiacoch od narodenia. Na umývanie používajte kozmetiku určenú na jeho typ srsti. Okrem šampónu kúpte šteniatku kefku a pastu na zuby. Nezabudnite na udržiavanie pazúrikov v právnej dĺžke, na čo vám poslúžia kliešte. Nielen po kúpaní psíka prečešte špeciálnymi kefami alebo hrebeňmi pre psov.

Náš tip: Okrem uvedenej výbavy nezabudnite ani na výcvik a hru so psíkom. Každého hafkáča potešia pamlsky pre psov, pískacie hračky a loptičky.

 

 

 

 

Čítané: 146 x