Čistota začína od nôh – nepodceňujte to

Datum: 05.01.2022

Slovné spojenie „zamiesť po koberec“ sa prvý krát objavilo už v roku 1963. Ľudia ale určite aj dovtedy skryli nečistoty na menej viditeľné miesta. Až s vedeckým výskumom sa zistilo, že čistota podlahy a kobercov má veľký význam pre zdravie ale aj životnosť kobercov.

Čistota začína od nôh – nepodceňujte to

Človek denne stratí až 1,5 milióna buniek kože, ktorá sa potom hromadí na podlahe a v kobercoch. Možno vás prekvapí fakt, že klasický vysávač bol vynájdený až po stroji na čistenie ulíc. Odvtedy ale vysávač patrí k povinnej výbave každej domácnosti, najmä, ak máte malé deti, alebo vlastníte štvornohého miláčika.

Podlaha je miesto, kde sa hromadí najviac nečistôt. Najznečistenejšiu podlahu nájdete na WC ( čo sa asi dá očakávať ). Množstvo špiny sa do kancelárie dostane topánkami z parkoviska alebo parkovacích domov. Problém tohto typu znečistenia je, že na podrážkach sa dnu dostanú agresívne látky ako oleje, soľ ( predovšetkým v zimnom období ). Len málokto sa v práci prezúva a preto je záťaž na koberec a celkovo podlahu enormný. Problémom môžu byť aj skalky, ktoré môžu spôsobiť poškrabanie laminátovej alebo drevenej podlahy. Ak sa zanedbá pravidelnosť, môže to mať pre firmu aj ekonomické následky. Čas na výmenu kobercov sa rapídne skráti. Podľa niektorých štúdií je to až o polovicu. Preto, ak chcete mať zdravé a čisté pracovné prostredie, je nutné, aby ste vsadili na profesionálne upratovacie firmy, ktoré disponujú tým najlepším technickým vybavením a skúsenosťami.

Oleje a rozliata voda ( napr. zo snehu ) sú potenciálne nebezpečné aj pre zdravie zamestnancov a klientov.

Ak pri vstupe do domu, alebo do kancelárie umiestnite kvalitnú rohožku, môžete výrazne znížiť množstvo nečistoty, ktoré si zavlečiete do vnútra. Viaceré štúdie uvádzajú 30-60% zníženie množstva špiny. Je potrebné myslieť aj na starostlivosť o rohože, pretože tie majú tiež obmedzenú kapacitu a môžu sa rýchlo „naplniť“ nečistotami.

Vysávanie kobercov je síce účinný spôsob, ako bojovať s nečistotou ale každý koberec potrebuje raz za čas pretepovať.

Môžete to, samozrejme, skúsiť svojpomocne. V rôznych hobby obchodoch a požičovniach ale veľakrát dostanete staršie a menej výkonné stroje. Výber účinného čistiaceho prostriedku je taktiež nesmierne dôležitý. Iný sa používa na syntetické vlákna, iný na priemyselné koberce atď..

Oproti tepovacej firme máte ešte jednu nevýhodu a tou sú skúsenosti. Profíci zvládnu túto prácu rýchlejšie a zájdu aj na miesta, ktorým sa väčšina ľudí vyhýba, alebo netuší, že aj tam špina môže byť.

Najnovším trendom v čistení je extrakčné čistenie za použitia vysokého tlaku a vyššej teploty vody. Práve optimálna teplota vody zabíja zárodky baktérií, ale zároveň je šetrná k vláknam koberca. Vysoký tlak už iba dokoná skvelú prácu, ktorú odvedie teplá voda s účinným čistiacim prostriedkom.

Extrakčné čistenie je navyše ekologické, efektívnejšie, rýchlejšie a dosahujú sa pri ňom lepšie výsledky, čo sa týka vizuálnej stránky, ale aj zdravotného hľadiska. Priekopníkom v tejto oblasti je projekt Čistučko.sk, ktorý nadväzuje na dlhú tepovaciu históriu a povýšil čistenie kobercov ( ale aj rôzneho čalúnenia ) vďaka extrakčnému čisteniu na úplne inú úroveň. Kvalitou služieb sú si takí istí, že poskytujú záruku vrátenia peňazí.

Čítané: 95 x