Textilné snehové reťaze – rýchle riešenie v nečakaných situáciách

Datum: 10.02.2024

Kovové reťaze nie sú súčasťou povinnej zimnej výbavy, a preto ich nenájdete v kufri každého vozidla. Neoceniteľnou pomôckou sú hlavne u motoristov, ktorí bývajú alebo často jazdia do hôr.

Textilné snehové reťaze – rýchle riešenie v nečakaných situáciách

Ostatní šoféri možno ani za celý motoristický život nebudú reťaze potrebovať. Ale čo ak predsa? Čo ak zapadnete na parkovisku, budete vyslaní na služobku do hôr alebo vás prekvapí naviaty sneh na ceste v odľahlej časti obce? Vo všetkých uvedených prípadoch majte po ruke textilné snehové reťaze, ktoré sú rýchlym a účinným riešením v nečakaných zimných situáciách.

Čo sú to textilné snehové reťaze

Textilné snehové reťaze sú alternatívou k tradičným kovovým reťaziam, ktoré sa používajú na zlepšenie priľnavosti pneumatík na zasnežených alebo zľadovatených cestách. Textilné reťaze sa nasadzujú na pneumatiky rovnako ako kovové, ale sú ľahšie, tichšie a jednoduchšie na montáž.

Ako fungujú textilné snehové reťaze

Textilné reťaze na suv 4x4 či iné vozidlá sú vyrobené z odolného a pružného materiálu, ktorý sa prispôsobí tvaru pneumatiky a vytvorí pevný záber na snehu alebo ľade. Tieto reťaze sa dajú použiť na rôzne typy vozidiel, ako sú osobné autá, SUV alebo offroad, dodávky, nákladné autá a vysokozdvižné vozíky. Textilné reťaze sú vhodné pre vozidlá, ktoré majú málo priestoru medzi pneumatikou a blatníkom. Sú tiež ideálnym riešením pre vozidlá s elektronickými systémami stability, ktoré nedokážu fungovať po nasadení kovových reťazí.

Praktické a homologizované AutoSock

Jednou z najznámejších značiek textilných snehových reťazí je AutoSock, ktorá bola založená v Nórsku v roku 1998. AutoSock ponúka textilné reťaze pre rôzne veľkosti pneumatík a typy vozidiel. Tieto textilné snehové reťaze sú schválené v Európskej únii ako náhrada za kovové reťaze bez obmedzení. To znamená, že sa môžu používať na cestách, kde je povinné mať snehové reťaze, a to aj v prípade, že je na ceste viac ako 5 cm snehu. AutoSock reťaze sú certifikované podľa nemeckej normy TÜV SÜD a rakúskej normy ÖNORM. Ide o ekologické  reťaze, keďže sa vyrábajú z recyklovateľného materiálu. Na hnaciu nápravu sa rýchlo inštalujú, zaberú vo vozidle minimum miesta a sú veľmi účinné.  

Výhody textilných snehových reťazí

Textilné snehové reťaze sú modernou a efektívnou pomôckou pre zimnú jazdu. Ponúkajú mnoho výhod oproti kovovým reťaziam. Textilné reťaze zvyšujú bezpečnosť a komfort jazdy, znižujú opotrebenie pneumatík bez ohľadu na to, či ide o drahé, alebo najlacnejšie pneumatiky. Neničia ani disky a pri jazde sú tiché. Textilné reťaze AutoSock sú navyše uznávané v celej Európe ako plnohodnotná náhrada za kovové reťaze, čo z nich robí ideálnu voľbu pre každého vodiča.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

Čítané: 60 x