Výber vhodného rebríku podlieha týmto aspektom

Datum: 25.02.2022

Každý rebrík je vyrobený s použitím určitého rozsahu zaťaženia a hmotnosti. Zvyčajne sú vyrobené tak, aby vydržali zaťaženie 90 kg a viac.

Výber vhodného rebríku podlieha týmto aspektom

Pri výbere vhodného rebríku sa nezabudnite v prvom rade informovať o tejto vlastnosti, keďže každý typ rebríka znesie určité množstvo váhy, v opačnom prípade sa zvyšuje riziko pádu. Aké ďalšie vlastnosti si všímať pri kúpe rebríka? Je rozdiel, či si kupujete rebrík na domáce práce alebo ho budete využívať pri odbornej práci? Prečo je dôležité všímať si typ materiálu, z ktorého je rebrík vyrobený?

Aké typy rebríkov poznáme?

Viacúčelové rebríky sú navrhnuté tak, aby boli všestranné. To znamená, že môžu fungovať ako klasický alebo predlžovací rebrík a dokonca aj lešenie. Majú tendenciu byť pevnejšie, pričom vyžadujú menej úložného priestoru ako predlžovacie rebríky. Predlžovacie rebríky sú zvyčajne ľahké a relatívne ľahko sa inštalujú. Fungujú však iba v rovnej konfigurácii a vyžadujú si dostatok úložného priestoru. Rebríky v tvare A sú najlepšie pre činnosti vykonávané blízko zeme, a to predovšetkým pri domácich prácach. Sú praktické, jednoduché na použitie, avšak menej pevné v porovnaní s predchádzajúcimi typmi rebríkov.

Hliníkový rebrík – áno či nie?

Hliníkový rebrík váži najmenej, aj keď treba zdôrazniť, že vedie elektrinu a nikdy by sa nemal používať v blízkosti elektrického vedenia alebo iných zdrojov napätia; pre tieto situácie si vyberte laminátový alebo drevený rebrík. A nezabudnite, že každý rebrík, bez ohľadu na materiál, môže viesť elektrinu v prípade, že je mokrý! Hliník ako taký je mimoriadne stabilný, odolný voči mechanickému poškodeniu a vydrží vám pokojne aj desiatky rokov. Je určený na profesionálne, ale aj domáce použitie.

Pozor na správnu výšku!

Vyberte si rebrík dostatočne vysoký pre danú prácu – taký, ktorý nevyžaduje, aby ste sa naťahovali spôsobom, ktorý destabilizuje rebrík. Stúpanie nad maximálnou výškou označenou rebríkom totiž výrazne zvyšuje pravdepodobnosť nehody!

 

Čítané: 347 x