5 rád pri zakladaní živnosti

Datum: 05.06.2023

Založiť živnosť nie je zložité a ide o míľnik, ktorý vám zmení život. Vymaníte sa zo vzťahu zamestnávateľ - zamestnanec. Budete sami sebe pánom a pocítite ohromnú slobodu, avšak aj zodpovednosť.

5 rád pri zakladaní živnosti

Trochu vám založenie živnosti uľahčíme zopár radami, ktoré sa vám iste zídu.

1. S.r.o. alebo živnosť

Možno poškuľujete po eseročke. Založenie s.r.o. sa oplatí väčším firmám so ziskom nad 20 tisíc eur a zamestnancami. Ak sa chcete venovať remeslu, založte si živnosť. Ak budete podnikať v rizikovej oblasti, založenie s.r.o. je bezpečnejšie. Možno vás odrádza zdĺhavosť založenia eseročky, v tomto prípade kúpte už založenú ready made s.r.o.. Myslite na to, že ako živnostník ručíte za záväzky firmy celým majetkom. Pozor na dlžoby a nesplatené faktúry. Môžete prísť o osobný majetok.

2. Aké predmety podnikania

Pred založením živnosti zvážte, ktoré predmety podnikania chcete do živnostenského registra zapísať. Nejde len o poplatky, ale tiež o to, že s niektorými podnikateľskými aktivitami sa spájajú rôzne administratívne a právne náležitosti. Overte si tieto skutočnosti. Na druhej strane je lepšie do registra zapísať všetky všeobecné, voľné živnosti, aby ste nemuseli neustále dohlasovať nové predmety podnikania.

3. Voľná, remeselná alebo viazaná

Najjednoduchšie ja zapísať do registra voľné živnosti. Na ich zápis nepotrebujete žiadne potvrdenia a navyše je elektronický zápis týchto živností zdarma. Na remeselné živnosti budete musieť preukázať vzdelanie alebo prax v danom obore. Špeciálne viazané živnosti sú špecifické od predmetu k predmetu. Každý vyžaduje iné potvrdenia a zákonom dané náležitosti.

4. Vybavte si elektronický občiansky

Na otvorenie živnosti nepotrebujete elektronický občiansky preukaz, ale následne ho potrebovať budete minimálne pri komunikácii s finančnou správou. Vybavenie občianskeho preukazu s elektronickým podpisom vám uľahčí otvorenie živnosti. Zároveň vám ušetrí peniaze. E-ID sa dá vybaviť zdarma. Pomocou elektronického občianskeho preukazu si otvoríte kompletne celú živnosť cez počítač. Všetky potvrdenia vám prídu do elektronickej schránky.

5. Myslite na všetky náklady

Ak sa vaše podnikanie spája so vstupnými nákladmi, vytvorte si podnikateľský plán. Rátajte s nečakanými výdavkami a majte po ruke finančnú rezervu. Nedajte sa odradiť prvými neúspechmi a nezabúdajte na to, že bez reklamy sa váš biznis nerozbehne.

 

 

 

Čítané: 68 x