7 krokov k založeniu eseročky v roku 2023

Datum: 10.01.2023

Začiatok roka je ideálny na založenie s.r.o.. Nové účtovné obdobie, nový rok, nové plány. Vďaka nadšeniu možno opomeniete všetky byrokratické postupy, ktoré vás pri zakladaní budú čakať.

7 krokov k založeniu eseročky v roku 2023

Ešte pred založením si ujasnite, ktoré kroky je nutné spraviť pre úspešné dosiahnutie cieľa – zápis do obchodného registra.

1. Vhodné obchodné meno

Obchodné meno, ktoré si vyberiete, by malo byť trefné, vystihovať podstatu vášho podnikania a je skvelé, keď sa dobre pamätá. Pre úspešné založenie s.r.o. sa nesmie meno zhodovať a ani byť zameniteľné. Overiť zhodu je možné na internete.

2. Výber predmetov podnikania

Pred zápisom do živnostenského registra si dobre premyslite, aké predmety podnikania uvediete v žiadosti. Je lepšie ihneď od začiatku zvoliť čo najviac predmetov, aby ste nemuseli neustále robiť zmeny v zápise. Nevyberajte si však činnosti, ktorým sa nebudete venovať a vyplývajú z nich isté povinnosti. Myslite tiež na to, že za každý predmet sa platí poplatok.

3. Živnostenské oprávnenie

O živnostenské oprávnenie smiete požiadať v miesto vášho trvalého bydliska. Odporúčame o oprávnenie požiadať elektronickou formou. Týmto spôsobom ušetríte na vstupných nákladoch. Elektronické podania je v prípade voľných živností bezplatné, za viazané a remeselná sa platí 7,50 €. Podanie online je možné len v prípade, keď máte aktivovaný zaručený elektronický podpis.

4. Zakladateľské zmluvy

Založenie s.r.o.  so sebou nesie povinnosť vypísať zakladateľské zmluvy. Do zmlúv uvádzate konateľa, spoločníka firmy a tiež sídlo spoločnosti. Za sídlo si môžete zvoliť svoje trvalé bydlisko. Zakladateľské zmluvy (listina a spoločenská zmluva) musia obsahovať mnohé zákonom dané náležitosti, bez ktorých vám nebude schválená žiadosť o zápis do obchodného registra.

5. Vyhlásenie správcu vkladu

V minulosti sa muselo základné imanie vkladať do banky. V súčasnosti vám stačí  pre zdokladovanie základného imania písomné vyhlásenie správcu vkladu. Správcom vkladu môže byť zakladateľ spoločnosti.

6. Zápis do obchodného registra

Pred zápisom do obchodného registra je nutné predložiť všetky uvedené dokumenty a potvrdenia vrátane potvrdenia, že spoločníci nemajú daňové nedoplatky a exekúcie. Zápis do obchodného registra je možný len elektronickou formou. Na internete vyplníte formulár s názvom „návrh na zápis spoločnosti s ručením obmedzeným do obchodného registra“, pripojíte všetky dokumenty a zaplatíte súdny poplatok vo výške 150 €.

7. Ako preskočiť všetkých 6 krokov

V procese zakladania eseročky mnohí začínajúci podnikatelia robia chyby, ktoré vedú k zamietnutiu žiadosti o zápis do obchodného registra. Ak sa chcete vyhnúť zamietnutiu, spoľahnite sa na služby spoločností, ktoré sa zakladaním s.r.o.. zaoberajú. Využiť môžete tiež rýchlu kúpu ready made s.r.o. t.j. už založenej eseročky.

 

 

 

Čítané: 194 x