Pamätáte si zákonom stanovenú minimálnu hĺbku dezénu?

Datum: 04.05.2022

Patríte medzi skúsených šoférov, ktorí už niekoľko rokov brázdia diaľnice bez nehody? Práve táto skupina vodičov je na cestách príliš sebavedomá a neoprašuje svoje vedomosti z autoškoly. Nevedomosť alebo zábudlivosť sa vám môže vypomstiť napríklad vo forme pokuty za ojazdené pneumatiky.

Pamätáte si zákonom stanovenú minimálnu hĺbku dezénu?

Pneumatiky, ktoré nespĺňajú zákon kvôli prekročeniu minimálnej hĺbky dezénu na cesty nepatria. Pamätáte si, aké normy sú pre letné a aké pre zimné pneumatiky?

Čo vám hrozí, keď jazdíte na ojazdených pneumatikách

Nemyslite si, že ojazdené pneumatiky sú len estetickou záležitosťou. Hĺbka dezénu pneumatík je rovnako dôležitá ako tlak v pneumatikách. Niekedy je risk ziskom, ale v prípade pneumatík to neplatí. Iste si v prvom rade spomeniete na riziko pokuty, pri jej výške sa vám pretočia oči. Lenže pokuta je to najmenšie, čo vás môže postihnúť. Ojazdené letné pneumatiky sú rovnako nebezpečné ako zimné. V oboch prípadoch vám z dôvodu absencie dostatočne hlbokých drážok hrozí šmyk. Letné pneumatiky nemajú ako odvádzať vlhkosť z drážok, tá sa nahromadí v behúne a pri vyššej rýchlosti alebo pri vjazde do zákruty môže prísť k šmyku. Nižšia priľnavosť pneumatík hrozí tiež na ľade a vyjazdenom snehu. Nad vozidlom veľmi ľahko stratíte kontrolu a skončíte v strome alebo prevrátení na streche. Pozor tiež na fakt, že ojazdené pneumatiky majú oveľa dlhšiu brzdnú dráhu. Vozidlo neoklamete ani tým, že ojazdené pneumatiky nasadíte na zadnú nápravu. Riziko zostáva rovnaké. Aby ste sa vyhli nepravidelnému ojazdenie dezénu, dbajte na už spomínaný tlak v pneumatikách a približne po roku vymeňte predné pneumatiky za zadné.

Ako je to vlastne s tou hĺbkou dezénu

Zákonom stanovené normy sú jedna vec a zdravý rozum druhá. V prípade, že sa dezén vašich pneumatík nebezpečne približuje k minimálnej hĺbke, je prakticky už za päť minút dvanásť. Testy pneumatík dokázali, že minimálne hodnoty sú pre jazdu čiastočne rizikové. Slovenské zákony jasne nariaďujú, že na kolesách nesmiete mať letné pneumatiky s dezénom menším ako 1,6 mm. Pri zimných pneumatikách je tento limit stanovený na 3 mm. Podľa odborníkov je odporúčané minimum pre letné gumy 3 mm a pre zimné 4 mm. Je len na vašom uvážení či sa vám oplatí zopár mesiacov čakať a riskovať, keď napokon budete musieť nové pneumatiky kúpiť.

 

 

Čítané: 97 x