5 chýb, ktorými ničíte svoj automobil

Datum: 07.03.2022

Máte pocit, že sa o váš automobil staráte dobre, ale napriek tomu sa akosi často niečo pokazí? Možno je váš dojem o správnej starostlivosti veľmi ďaleko od pravdy.

5 chýb, ktorými ničíte svoj automobil

Druhá možnosť je, že robíte malé, ale zásadné chyby, ktorých sa dopúšťa veľa motoristov. Prinášame vám prehľad piatich chýb ničiacich vaše vozidlo.

1. Zabúdate na servisné prehliadky

Servisné prehliadky nie sú vyhodenými peniazmi. Počas jednoduchej a finančne nenáročnej prehliadky môžu technici odhaliť poruchu, ktorá by sa časom stala základom pre drahú opravu. Zanedbané malé závady sú najčastejšou príčinou katastrofálnych porúch. Preto nikdy neprekračujte odporúčaný čas na servisnú prehliadku.

2. Nemeníte pravidelne motorový olej

Motor je pre automobil ako srdce pre človeka. Bez pravidelnej výmeny motorového oleja môže prísť k jeho zdrhnutiu. Olej je nutné vymeniť raz za rok alebo po dosiahnutí 15 tisíc najazdených kilometroch. Okrem toho musíte občas skontrolovať hladinu oleja. Niektoré typy motorov s väčším objemom spotrebujú 1 liter približne na 1000 km jazdy. V tomto prípade sa olej dolieva. Vyvarujte sa kúpe neznačkových olejov a investujte do takého, ktorý odporúča výrobca vozidla.

3. Nekontrolujete tlak v pneumatikách

Letné i zimné pneumatiky nie sú najlacnejšie, a preto by ste sa mali snažiť predĺžiť ich životnosť. Okrem sezónnej výmeny nezabúdajte na meranie tlaku v pneumatikách. Test zimných pneu i letných variant dokazuje, že nesprávny tlak znamená extrémne rýchle ojazdenie bočníc alebo stredu pneumatiky. Riskujete tiež šmyk, stratu kontroly nad vozidlom a rýchle opotrebenie rôznych súčastí vozidla. Ani tie najlacnejšie pneumatiky si absenciu kontroly tlaku nezaslúžia.

4. Odpájate blikajúce kontrolky

Väčšina šoférov blikajúce kontrolky na prístrojovej doske ignoruje alebo ich jednoducho vypne. Na takýto postup si dávajte pozor. Je pravda, že niekedy môže ísť o banalitu, napríklad o vybitú žiarovku, ale veľmi často sa jedná o závažnejší problém. Tento problém môže časom prerásť do drahej opravy.

5. Ignorujete čistenie vozidla

Nie je ničím výnimočným vidieť na cestách auto, ktoré je plné nánosov bahna. Niektorí motoristi si myslia, že čistenie vozidla je zbytočné a maximálne si pretrú sklá kvôli viditeľnosti. Robia chybu, pretože sneh, bahno, štrk sú plné olejov z vozovky, soli a iných nečistôt, ktoré ničia kapotu i podvozok. Následok je zrejmý. Vozidlo vyzerá ako zrelé do šrotu kvôli zhrdzaveným plochám. Proti korózii sa dá bojovať umývaním auta raz do mesiaca a voskovaním laku.

 

Čítané: 106 x