Aby sa vám zimná dovolenka nepredražila

Datum: 10.01.2022

Občas sa stane, že plánujete dovolenku niekoľko týždňov dopredu a napriek tomu sa nepripravíte na všetko, čo by sa vám mohlo prihodiť.  Vybrať sa na zimnú dovolenku vlastným vozidlom si vyžaduje dokonca ešte viac úsilia a plánovania.

Aby sa vám zimná dovolenka nepredražila

Okrem oblečenia, lyží a iných športových potrieb je nutné myslieť na výbavu pre automobil. Pozor na to, čo si do kufra vozidla pribalíte. Bez niektorých vecí sa vám môže zimná dovolenka predražiť.

Na toto pri príprave na dovolenku asi nezabudnete     

Prvou z vecí, ktorá nesmie vášmu vozidlu počas cesty na zimnú dovolenku chýbať, sú zimné pneumatiky. V prípade, že vás čaká dlhá cesta, tak sa nespoliehajte na zodraté pneumatiky a investujte do nových. Nezabudnite na to, že na Slovensku je povinné zimné obutie od 15. novembra všade tam, kde je na vozovke vrstva snehu alebo ľadu. Dovolenka sa vám môže predražiť nielen z dôvodu pokuty za absenciu zimných pneumatík. Ak by ste spôsobili dopravnú nehodu a nemali zimné obutie, poisťovňa nemusí vyplatiť poistné krytie. Vo vozidle nezabudnite skontrolovať stav všetkých svetiel a akumulátora. Vybitá batéria je najčastejšia príčina toho, že sa šoféri nedokážu pohnúť z parkoviska. Na odľahlom mieste by ste museli privolať odťahovku, čo znamená ďalšie výdavky navyše. V žiadnom aute v zime nesmie chýbať škrabka na sklá a metlička.

Na toto asi pri príprave na dovolenku zabudnete

Počas celého roka jazdíte po meste, a preto je možné, že zabudnete na jednu veľmi dôležitú pomôcku do hôr. Touto pomôckou sú snehové reťaze. Snehové reťaze sú na našom území vo vyznačených úsekoch povinné pre všetky typy vozidiel. Stačí sa pozrieť do obchodov a presvedčí vás to, že sa dajú zakúpiť snehové reťaze na SUV 4x4 alebo reťaze na dodávky. Nenasadenie snehových reťazí v miestach, ktoré sú vyznačené príkazovou dopravnou značkou a pokryté snehom, vás opäť môže stáť peniaze za pokutu. Spomenúť musíme tiež enormné riziko šmyku či zapadnutia do záveja. Peniaze vám dokážu ušetriť maličkosti ako vyslobodzovacie pásy, ťažné lano a štartovacie káble. Vo vysokých mrazoch oceníte rozmrazovač skiel. Pozor na kvapaliny! Ešte na jeseň by ste ich mali vymeniť za nemrznúce varianty. Na frekventovaných úsekoch ciest smerom do obľúbených lyžiarskych stredísk môže nastať stav, kedy v kolóne strávite niekoľko hodín. Myslite na túto možnosť predovšetkým vtedy, keď máte rodinu. Vo vozidle by ste mali mať dostatok vody, jedlo a prípade aj teplé deky.

 

Čítané: 100 x