5 jednoduchých tipov, kde vziať peniaze na podnikanie

Datum: 02.06.2024

Začiatok podnikania vyžaduje kapitál, ktorý mnohí začínajúci podnikatelia nemajú okamžite k dispozícii. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako získať finančné prostriedky na rozbeh vlastného podnikania.

5 jednoduchých tipov, kde vziať peniaze na podnikanie

Prinášame vám päť jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu splniť váš podnikateľský sen.

1. Osobné úspory a rodina

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako získať počiatočný kapitál, je využitie vlastných úspor. Výhodou je, že nemusíte nikomu splácať úroky ani sa zodpovedať investorom. Druhou možnosťou, ako založiť sro alebo živnosť, je požiadať o pôžičku rodinu. Pôžičky od blízkych sa môžu časom stať citlivou záležitosťou, preto je dôležité stanoviť jasné podmienky, aby nenastali problémy. Každý pôžička by mala byť notársky podložená.

2. Bankové úvery a podnikateľské pôžičky

Tradičným spôsobom financovania podnikania sú bankové úvery a podnikateľské pôžičky. Banky ponúkajú rôzne typy úverov, ktoré sú prispôsobené potrebám začínajúcich podnikateľov. Získanie bankového úveru pre založenie s.r.o. môže byť náročné, najmä ak nemáte dostatočnú kreditnú históriu. Pri žiadosti o úver je dôležité zostaviť dôkladný podnikateľský plán, ktorý banku presvedčí o úspechu vášho podnikania.  

3. Crowdfunding

Crowdfunding je moderný spôsob získavania finančných prostriedkov, ktorý využíva internetové platformy na zhromažďovanie malých príspevkov od darcov. Populárne crowdfundingové platformy sa stávajú skvelým miestom na prezentáciu vášho podnikateľského zámeru a získanie podpory pre založenie s.r.o. od širokej verejnosti. Pre úspešnú crowdfundingovú kampaň je kľúčové mať atraktívny a jasný projekt, kvalitné prezentačné materiály a aktívnu komunikáciu s podporovateľmi.

4. Podnikateľské mentorstvo

Podnikateľské mentorstvo a prístup k sieti odborníkov a investorov je tiež spôsob, ako založiť eseročku alebo kúpiť už založenú ready made s.r.o.. Tieto systémy zvyčajne ponúkajú dlhodobú podporu a zameriavajú sa na začínajúce podniky v ranom štádiu. Účasť v týchto programoch môže byť veľmi prínosná, pretože okrem finančnej podpory získate aj cenné know-how a kontakty. Mentorstvo ponúkajú univerzity, technologické parky a súkromné organizácie.

5. Štátne a európske granty

Štátne a európske granty sú ďalším spôsobom, ako získať finančné prostriedky na podnikanie. Tieto granty sú často poskytované na podporu konkrétnych sektorov a typov podnikania ako sú inovatívne technológie, ekologické projekty alebo podpora malých a stredných podnikov. Získanie grantu je často časovo náročné, vyžaduje si dobre pripravený projekt a aj určitú mieru spolufinancovania.

 

 

Čítané: 26 x